Megdöbbentő dologra lettek figyelmesek a dél-karolinai Orvostudományi Egyetem orvosai az egyik várandós édesanyánál. A harmadik trimeszterben végzett vizsgálat során szokatlan tömeget fedeztek fel a baba szájának jobb oldalán.
A prenatális ultrahang eredményeit tanulmányozva azonban nem tudták pontosan megállapítani, hogy mit látnak: cisztát, rostos diszplázia nyomait vagy talán egy teratoma tumort.
Csak miután a kislány megszületett, akkor vált nyilvánvalóvá, hogy az azonosítatlan eltérés valójában egy második, kis száj,
ajkakkal, szájüreggel, fogakkal és egy apró nyelvvel, amely szinkronban mozog a baba „fő nyelvével". Az orvosok megállapították azt is, hogy ez az extra száj szerencsére nem okoz semmiféle problémát a légzésben vagy a táplálkozásban. Sőt, még csak nem is kapcsolódott a baba „központi szájához".
Az úgynevezett diprosopus, a fej- vagy arcszerkezetek megkettőződése egy igen ritka állapot, az 1900-as év óta csak körülbelül 35 dokumentált eset fordult elő
– magyarázták az orvosok a BMJ Case Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban. – Extrém esetben ez az állapot teljes arcduplikációhoz is vezethet, de általában inkább csak az arc egy területét érintő „másolatokról" van szó.
Ez a betegség gyakrabban fordul elő nőknél, de a kutatók egyelőre nem tudják, hogy miért.
A dupla szájjal született csecsemő ritka, egyedi esetet képvisel.
Ez viszont lehetővé tette az orvosok számára, hogy egy helyreállító operáció során eltávolítsák az „extra szájat" a baba hat hónapos korában. Ahogy arról a ScienceAlert online tudományos portál beszámolt, a műtéti duzzanat néhány hónap múlva teljesen eltűnt,
a kislány teljesen felgyógyult és jól van, további kezelést nem igényel.
Az orvosok szerint erről a ritka állapottal kapcsolatban azonban még mindig sok az ismeretlen tényező, és épp ezért lesz minden egyes nyilvántartott eset igazi, orvosi csoda.