Ellentétben azzal, hogy időnként kevésbé érezzük kedvesnek magunkat, a legújabb kutatások szerint alapvetően mégis altruisztikus viselkedésre vagyunk „behangolva". Az általános szociológiai elmélet szerint a kedvességünk mozgatórugóit négy különféle kategóriába sorolhatjuk.
A Science Advances tudományos lapban publikált tanulmány megfogalmazása alapján az első a viszonzás, a második a harmadik fél bevonása, a harmadik az elvárás, míg a negyedik a „fizess előre" mentalitás.
Ezek arra utalnak, hogy a viselkedésünkre szinte minden ösztönző hatással lehet, de csak egy bizonyos időpontban és nem ennyire egyszerű módon.
Egy átfogó tanulmányban azt szerettük volna megtudni, hogy pontosan milyen hatások állnak a motivációk mögött és hogy mi történik, ha ezeket kombináljuk egymással
– mondta David Melamed az Ohio Állami Egyetem kutatója a ScienceAlert online portálnak. – Az emberek ugyanis nap mint nap döntéseket hoznak arról, hogy milyen nagylelkűek vagy kedvesek fognak lenni egymással.
A különböző motivációk vizsgálatához a tudósok különféle forgatókönyveket alkottak, majd
összesen 709 önkéntest toboroztak és tették próbára a nagylelkűségüket.
Minden egyes döntésükért 10-10 pontot és véletlenszerű bónuszpontokat kaphattak. Az önkénteseket megpróbálták arra kényszeríteni, hogy megkérdőjelezzék a jótékonyságuk mértékét.
A forgatókönyvek összehasonlítása során végül kiderült, hogy az önkéntesek hajlandóak például pénzt adni idegeneknek attól függetlenül, hogy milyen motivációs kombinációk voltak jelen. Ez a kutatók szerint arra utal, hogy
az altruizmus különböző ösztönzői nem versenyképesek.
Az eredmény azért is lepte meg őket, mert a kísérlet elején még úgy gondolták, hogy a motivációink rangsorolása során az emberi elfogultság elsőbbséget élvez.
Ha kedves vagy velem, akkor könnyebben leszek én is kedves veled, akár ismerlek, akár nem
– magyarázta Melamed. – Az altruizmus a modern társadalom alapvető viselkedése, ám ennek a fejlődése és komplex dinamikája még mindig rejtély.
Hozzátette: valószínűleg maga a civilizáció sem lenne lehetséges, ha az emberek nem lennének kedvesek azokhoz, akiket alig ismernek. Épp ezért lehet döntő jelentőségű a globális civilizációnk számára annak ismerete, hogy milyen mértékben terjednek a kedvességünk és a nagylelkűségünk körülményei.