A ShanghaiRanking június 29-én hozta nyilvánosságra az Academic Ranking of World Universities (ARWU) szakterületi rangsor 2020-as eredményeit. A lista tudománymetriai alapja a Web of Science, amelyhez az egyetemek nem szolgáltatnak adatokat, vagyis a rangsort abszolút objektív szempontok alapján állítják össze. Ezek a szempontok:
A rangsor globális kiadását tizehét éve kezdte publikálni a sanghaji Jiao Tong Egyetem, a felmérést viszont 2009 óta egy teljesen független szervezet, az úgynevezett ShanghaiRanking készíti.
A ranglistát a felsőoktatási és tudományos szakma évek óta a legmegbízhatóbb értékelések között tartja számon.
Az idei ARWU-rangsorban köszönthetjük a magyarországi egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetemet, a Szegedi Tudományegyetemet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet, a Semmelweis Egyetemet, a Debreceni Egyetemet és a Pécsi Tudományegyetemet is. A részletes lista tudományterületekre keresve itt érhető el (angol nyelven).
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) két kategóriában is felkerült az Academic Ranking of World Universities (ARWU) rangsort megjelentető SanghaiRanking frissen kiadott szakterületi listájára. Az intézményt a világ 500 legjobb egyetemét összesítő listán a 401-500. helyre sorolták a klinikai orvostudomány, valamint a közegészségügy területén – tájékoztatta az Origót kedden reggel az intézmény.
Alig három héttel ezelőtt számoltunk be a londoni Quacquarelli Symonds rangsorában elért sikeréről egyetemünknek, és máris itt egy újabb megerősítése annak, hogy jó úton járunk
– mondta Prof. Dr. Miseta Attila, a PTE rektora a rangsor kapcsán. – Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy van még jónéhány tudományterület, amelyekben szintén jó lenne bekerülni ebbe a szűk elitbe; ezen fogunk dolgozni a jövőben!"
A Pécsi Tudományegyetem 2018-ban már felkerült a klinikai orvostudomány területének 500-as listájára, és tavaly, majd idén is sikerült megőriznie ezt a rangos pozíciót.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem hat területen is bekerült a világ legjobbjai közé az ARWU-rangsora alapján.
Egyetemünk a fizika területén egy kategóriát javítva tavalyi helyezésén a 151–200. helyen végzett, ezzel a legjobb hazai intézményként egy kategóriában szerepel olyan versenytársakkal, mint a berlini Humboldt Egyetem vagy az Iowa State University
– tájékoztatott az ELTE honlapján. – Biológiai területen most először kerültünk fel a rangsorba, a 301–400. helyre, ami Magyarországon szintén vezető pozíciót jelent. Ökológiában és meteorológiában a tavalyi helyezést megtartva – hazai legjobbként – szintén a 301–400. helyen szerepel az ELTE, míg a pszichológia és a matematika területén a 301–400., illetve a 401–500. kategóriában végzett.
Az ELTE öt szakterületen a legjobb hazai intézmény, fizikából pedig egy kategóriát javított is tavalyi helyezésén.