Éjszakai köhögés – allergia és asztma is okozhatja

anafilaxia
Az antihisztamin nem segít, ha az allergiás reakció legsúlyosabb, életveszélyes formája áll fenn: az anafilaxia. Ezt jelzi, ha a beteg nehezen veszi a levegőt, gége-, nyelv-, ajakduzzanata van, sápadt, verejtékezik, szédül. Ilyen esetben ne antihisztamint adjunk, hanem hívjunk azonnal orvosi segítséget! Ha van a betegnél adrenalin injekció, használjuk. Az önbelövős készülékkel a hatóanyagot a comb izomzatába kell bejuttatni. Ez segít megelőzni az életveszélyes állapot kialakulását, a szakértő segítség megérkezéséig.
Vágólapra másolva!
Több oka is lehet, ha nem tudunk nyugodtan aludni a köhögés miatt. Az éjszakai köhögési rohamok hátterében álló két gyakori okról és kezeléséről dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.
Vágólapra másolva!

Allergének a hálószobában

A köhögés allergia jele is lehet. Az éjszaka jelentkező tüneteket több allergén is okozhatja.

• Pollenszezonban napközben a hajunkra is rengeteg pollen tapad. Ha este nem mosunk hajat, akkor egész éjszaka nagy dózisban kapjuk az allergiás tüneteket okozó polleneket.

• Az ágyunkban azonban előszeretettel telepednek meg háziporatkák is. Számukra azért különösen előnyös ez a helyzet, mivel elhalt emberi hámsejteket fogyasztanak, itt pedig nagy mennyiségben találhatnak maguknak táplálékot. Mivel szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű élőlényekről van szó, jelenlétüket csak az allergiás tüneteink jelzik.

• Köhögési rohamot éjszaka penészgomba allergia is okozhat. Nézzünk körül a hálószobában, ha ilyen panaszaink jelentkeznek. Az ablakok környéke és a sarkok mellett lessünk be az északi falra tolt bútorok mögé is, a falon látható elszíneződések, foltok után kutatva.

• Ha a lakásban házi kedvencet is tartunk, sajnos az ő jelenléte is okozhatja a tüneteinket, különösen, ha az állat a hálószobába is bejáratos.

Allergiás reakció esetén a szervezetben hisztamin szabadul fel, az antihisztamin ennek hatásait, az általa okozott tünetek kialakulását gátolja meg. Antihisztamin szedése javasolt, ha a beteg az allergiás szénanátha miatt tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, orr-és szemviszketés tüneteitől szenved. Emellett hatásosan enyhíthetjük vele a rovarcsípések miatt jelentkező viszketés, a csalánkiütés, viszkető ekcéma, a náthás, meghűléses panaszokat és az allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteit is, de allergiás asztmaesetén is fontos szerepe van a kezelésben. Forrás: https://www.allergiakozpont.hu/immunterapia#kinek_javasolt_az_immunterapia

A köhögésen kívül milyen tünetek jelezhetnek még allergiát?

- szemviszketés, könnyezés
- orrviszketés
- orrfolyás
- orrdugulás
- tüsszögés

Ha allergiára gyanakszunk, vizsgáltassuk ki magunkat! Allergia teszt segítségével meg lehet határozni, hogy mi okozza a tüneteinket, és személyre szabott kezeléssel végre nyugodt éjszakák elé nézhetünk. Emellett persze ajánlott néhány házi praktikát is bevetni az allergének ellen.

• Pollenallergia esetén szezonban minden este javasolt hajat mosni, a párnahuzatot gyakrabban cserélni.

• Az utcai ruhát tartsuk a hálószobán kívül, szabaduljunk meg a felesleges porfogóktól, például újságoktól, plüssöktől, a könyvek kerüljenek inkább a nappaliba.

• Legalább hetente egyszer porszívózzunk nagy teljesítményű, HEPA szűrős készülékkel.

• Allergénmentes, 60 vagy 90 fokon mosható ágyneműt használjunk. Az ágynemű huzatot hetente, az ágyneműt havonta mossuk át magas hőmérsékleten. 60 fok felett a poratkák elpusztulnak.

• Háziállat allergia esetén kedvencünket ne engedjük be a hálószobába, de lehetőség szerint a lakásba se.

A köhögés jellege szerint megkülönböztetünk produktív, azaz nedves, illetve improduktív, azaz száraz köhögést. Az utóbbi tulajdonképpen nyálkahártya-irritációt jelent, jellemző idegentest aspiráció fennállásakor. Ezek mellett jelezhet kisebb tüdőembóliát is.A produktív, nyákos köhögés általában valamilyen fertőzésre utal, például tüdőgyulladásra, azonban asztmás megbetegedés esetén, vagy COPDfennállásakor is jelentkezhet. Forrás: https://www.tudokozpont.hu/kohoges

Köhögési roham éjszaka - asztma tünete?

Nem megfelelően kezelt allergia szövődménye is lehet, ám önállóan, allergia nélkül is kialakulhat az asztma. Gyakran nem kötjük össze a köhögéssel, pedig kezdődő asztmánál hiányozhatnak a tipikus tünetek. A kezdetben még csak terhelésre jelentkező nehézlégzés, mellkasi szorító érzés, sípoló légzés helyett

az asztma első tünete lehet a gyakori éjszakai köhögési roham, az elhúzódó köhögés is.

Ha asztmára utaló tüneteink vannak, tüdőgyógyász tud segíteni a kivizsgálásban és kezelésben. Első körben biztosan szükség lesz légzésfunkciós vizsgálat elvégzésére. Ha a kivizsgálás során bebizonyosodik, hogy a panaszokat asztma okozza, akkor a kezelőorvos személyre szabott kezelést állít össze. Időben elkezdett kezeléssel a tüneteink teljesen meg tudnak szűnni, az éjszakáinkat sem fogják megzavarni a visszatérő köhögő rohamok. Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető, a betegek egészséges társaikhoz hasonlóan jó életminőséget tudnak elérni, megfelelő terápia segítségével.

Az asztma kialakulásáért a környezeti tényezők, és vélhetőleg a genetikai érintettség is szerepet játszik. A hörgőcskéket körbevevő izmok összehúzódnak, úgynevezett hörgőgörcs jelentkezik, így a légutak átmérője csökken. A faluk megduzzad, mely tovább szűkítik a légutakat, és a bronchusok falában található nyálkahártya sűrű nyákot terme, ami még jobban akadályozza a levegő áramlását. Kiváltó tényezők: allergének, füst, szmog, vírusok, hideg levegő, megeröltető testmozgás. Forrás: https://www.tudokozpont.hu/asztma

Más betegségek a háttérben

Éjszakai köhögés allergia és asztma mellett több okból is jelentkezhet.

Kiválthatja például reflux, szívbetegség, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése,

de köhögésre ingerelhet akár egy krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatt a garatba lecsorgó váladék is. Ha panaszaink vannak, forduljunk orvoshoz, ne várjuk meg, míg a tüneteink rosszabbodnak!

(Forrás: Tüdőközpont
www.tudokozpont.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!