A kutatók megvizsgálták, hol láthatjuk a csillagokat a leginkább tisztán és a legjobb megfigyelési helynek az Antarktisz egyik kutatóállomása bizonyult. Megállapították, hogy ez "meghaladja a csillagászat jelenlegi csúcspontjait". Az eredmény lehet, hogy nem meglepő, de a legtöbbünk számára talán kissé kiábrándító. Mutatjuk is, hogy miért!
Az A-dóm, az úgynevezett Antarktisz vagy Polar Plateau része, a kontinens legmagasabb jégkupolája: több mint négy kilométerrel emelkedik a tengerszint fölé.
A hőmérséklet itt elérheti az akár -90 Celsius fokot is. Ám ha még ez sem hátráltat minket, akkor a zavartalan éjszakai égbolt jutalma talán megéri az erőfeszítéseket. Ez a befagyott csúcs olyan, különleges csillagászati perspektívát kínál, amit sehol máshol nem találhatunk meg: viszonylag tiszta, fényszennyeződéstől mentes területeket, ahol semmi sem zavarja a kilátást.
Az A-dómban található távcső képes bármilyen, hasonló eszközt felülmúlni a bolygó más csillagászati helyein
– mondta Paul Hickson, a Brit Columbia Egyetem (UBC) csillagásza a ScienceAlert tudományos online portálnak.
Ahogy arról a szakemberek a Nature tudományos szaklapban beszámoltak róla: a tengerszint feletti magasság, az alacsony hőmérséklet, a folyamatos sötétség hosszú időszaka és a rendkívül stabil légkör kombinációja miatt az A-dóm nagyon vonzó hely az optikai és az infravörös csillagászat számára.
Az ott található teleszkóp élesebb képeket produkál, és halványabb tárgyakat is képes felismerni, mint bármi más.
És ha még inkább részesei szeretnénk lenni a természet csodájának, akkor érdemes megkeresnünk a légkör úgynevezett határrétegét is: itt ugyanis pontosan úgy tűnik, mintha a csillagok pislognának.
Egy évtizedes, közvetett bizonyítékok és elméleti érvelés után végre közvetlen megfigyelési bizonyítékokkal rendelkezünk az A-dóm rendkívül jó körülményeiről
–- mondta Michael Ashley, az Ausztráliai Új-dél-walesi Egyetem csillagásza.
Mielőtt azonban csomagolni kezdjük a meleg ruhákat és a megbízható, régi távcsövönket egy éjszakai csillaglesre, vegyük figyelembe, hogy az A-dómnál nem csak a fagyveszély fenyegetésével kell szembenéznünk: a felszerelésünknek is korszerűnek kell lennie.
És bár talán sokan soha nem fognak ide eljutni, a tudósok szerint mégis mindannyian profitálhatunk a jövőben az itt kezdődő nagy csillagászati projektek egyetemes eredményeiből.