A szonda útja hét hónapig tart, és 687 földi napot fog eltölteni a Marson.
A NASA közép-európai idő szerint csütörtök este közölte, hogy műszaki problémák léptek fel a hordozórakétával. Az irányítóközpontba érkező adatok arra utalnak, hogy a rakéta biztonsági üzemmódba kapcsolt. Az irányítóközpontban valószínűnek tartják, hogy a Föld árnyéka miatt a hordozórakéta egy része túlságosan lehűlt.
A Perseverance elsődlegesen azt kutatja, hogy a múltban létezett-e mikrobiális élet a Marson.
Műszereivel életnyomokat - úgynevezett bioszignatúrákat - keres majd.
Arra, hogy mi minősül bioszignatúrának, elsősorban a kémiai kompozíció, az ásványtani tulajdonság, illetve szerkezet adhat választ. Az eredmények nem csupán azt fogják megmutatni, hogy a Marson voltak-e régen organizmusok, hanem azt is, hogy miként fejlődhetnek ki és terjedhetnek el különféle létformák a világegyetem bolygóin.
A robot érkezésének helye – és egyúttal kutatásának színtere – a Jezero-kráter lesz. A rover egy speciális fúróval mintákat is vesz a talajból, majd azokat tartályokban fogja tárolni. A tubusokat nem tudja visszajuttatni a Földre, ehhez egy újabb expedícióra lesz szükség, ami egyelőre tervezési fázisban van.
A rover több forradalminak ígérkező kutatóeszköz tesztelésébe is besegít.
Az egyik legfontosabb ilyen szerkezet a mindössze 2 kilogrammos Ingenuity helikopter, ami alkalmas lehet sziklafalak, barlangok és mély kráterek feltérképezésére, továbbá tudományos műszerek szállítására, valamint felderítőként segítheti az emberek és a robotok munkáját.
A másik fontos kísérleti műszer a MOXIE elnevezésű berendezés, ami képes lesz oxigént előállítani a marsi szén-dioxidból. A gáz nem csak a levegővétel miatt elengedhetetlen a leendő telepeseknek, a rakéták hajtóanyagához szintén szükség lesz rá.
Az elmúlt hetekben több kutatóeszközt is elindítottak a Mars felé: július 20-án az Egyesült Arab Emírségek Amal nevű űrszondáját, július 23-án a kínai Tienven-1-et bocsátották fel az űrbe.
Az időzítés nem véletlen, a Föld és a Mars egymáshoz viszonyított helyzete csak 26 havonta alkalmas arra, hogy a bolygónkról űreszközt juttathassanak szomszédunkra.
A következő ilyen alkalom 2022-ben lesz.
A Perseverance várhatóan 2021. február 18-án érkezik meg a Marsra. A NASA eddig négy rovert (Pathfinder, Spirit, Opportunity, Curiosity) küldött a bolygóra.