Néhány rovar és kisebb testméretű madár esetében ez a látszólag áthatolhatatlan akadály sem jelent megoldhatatlan problémát. A kutatók szerint ugyanis egyre több madárfaj használja ki ezeket a természetes korlátokat arra, hogy a fészkét biztonságos helyre, a csillogó falak mögé építse.
Néhányan, például az apró Anna-kolibrik (Calypte anna) ezért akár közvetlenül is vállalják a veszélyt és átrepülnek egy vízesésen.
Ezt a halált megvető bátorságot vették most filmre a Kennesaw Állami Egyetem tudósai, akik meglepődtek a madár „okos és elegáns" módszerén.
Az Anna-kolibrik többsége a kísérletünk során egyszerűen átnyúlt a vízfüggönyön és az egyik szárnya segítségével úgymond áttörte azt, hogy egy ablakot alakítson ki, amin egyszerűen átrepült
– mondta Victor Ortega-Jimenez, a kutatás és a Royal Society Open Science tudományos szaklapban publikált tanulmány vezető szerzője a ScienceAlert online portálnak. – Ez lehetővé tette számukra, hogy kevesebb mint 100 ezredmásodperc alatt átjussanak a vízesésen.
Hozzátette: a mindössze 4,5 grammos kolibri akár erős szélben és esőben is képes repülni, de nem retten meg akkor sem, ha egy vízeséssel találkozik.
A szakemberek a kísérlet kezdetén arra számítottak, hogy a madár majd összehúzza magát, hogy a lehető legkisebbre csökkentse a vízzel érintkező testfelületét, ám ahogy az a videón is látszik, egészen más történt.
A vízesések egyértelműen áthatolhatatlannak tűnő fizikai akadályt jelentenek a kisebb méretű és lassú repülő állatok számára
– összegezték megállapításaikat a kutatók. – Ettől függetlenül azt feltételezzük, hogy egyes madarak, például a filmen látható kolibrik kihasználhatják a vízesések előnyeit, hogy megóvják magukat és fiókáikat a ragadozóktól és a parazitáktól, amelyek nem képesek átjutni a vízfalon.
Ortega-Jimenez és munkatársai a jövőben drónok segítségével szeretnék megvizsgálni a vízfüggönyök mögött fészkelő élőlényeket.