A stroke terápiája az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül. A legjobb kezelési módszer kiválasztása ma már döntő mértékben a modern képalkotó diagnosztikára, a CT- és MR-vizsgálatok eredményeire támaszkodik - tájékoztatta az Origót a PTE sajtóreferense.
Manapság a vérrög feloldása mellett lehetőség van annak mechanikus eltávolítására, melyet neurointervenciós centrumokban végeznek, Dél-Dunántúlon a PTE Klinikai Központ Rét utcai Idegsebészeti Klinikáján
– mondta prof. dr. Büki András, a klinika igazgatója. – Amennyiben egy beteg stroke tünetekkel kerül a közeli kórházba, a CT-vizsgálatot és a vizsgálat kiértékelését minden esetben minél hamarabb kell elvégezni.
A gyors kiértékelést manapság már számítógépes program is támogatja, amely a mesterséges intelligencia segítségével azonosítja a sérült agyterületet, valamint megtalálja az érelzáródás helyét, és ki tudja mutatni az ennek következtében kialakuló véráramlási zavart.
Egyedülálló telemedicina megoldás született, ami lehetővé teszi a régió kórházaiban a fenti számítógépes kiértékelő rendszer alkalmazását
– mutatott rá a részletekre prof. dr. Dóczi Tamás akadémikus, a Pécsi Diagnosztikai Központ ügyvezető igazgatója.
Hozzátette: ennek lényege egy olyan számítógépes hálózat, mely az interneten keresztül képes a régióban készült CT-képanyag továbbítására, így a nap bármely szakában készült CT-vizsgálatok digitális képanyagát a Pécsi Diagnosztikai Központban üzemelő központi számítógépre küldhetik, mely elvégzi a vizsgálat azonnali kiértékelését.
Az eredményt a beutaló orvos és a neurointervenciós szakember néhány percen belül akár egyszerre is meg tudja tekinteni, sőt okostelefon alkalmazás segítségével bármilyen mobileszközön is megtekinthető az eredmény
– hangsúlyozta prof. dr. Bogner Péter, a Klinikai Központ Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója.
Dr. Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központ elnöke szerint a telemedicina megoldás segít annak eldöntésében, hogy
milyen terápiát alkalmazzanak a szakemberek, és szükség esetén a betegeket haladéktalanul az idegsebészetre lehet szállítani a vérrög gyors, mechanikus eltávolítására.
A PTE tájékoztatása szerint a stroke hálózatban a szombathelyi, zalaegerszegi, nagykanizsai, szekszárdi és bajai kórházak vesznek részt, de a rendszer akár a teljes dunántúli régióra kiterjeszthető.