A tudósok 27 legfeljebb három hónapos csecsemő agyi tevékenységét tanulmányozták, miközben vért vettek a sarkukból a rutinszerű szűrővizsgálathoz.
Megállapították, hogy az agytevékenység nem hagyott alább azoknál a babáknál, akiket ruhában vagy takaróban tartottak a szúráskor, ami a bőrkontaktus alapvető fontosságára utal.
"Noha azt nem tudjuk megállapítani, hogy a csecsemő tényleg kevesebb fájdalmat él-e át, eredményeink megerősítik a szülők és újszülött babájuk közötti bőrkontaktus fontos szerepét. Amikor a szülő bőre érintkezett a babáéval, a fájdalom kiváltotta agyi tevékenység valamennyit csökkent" - mondta Lorenzo Fabrizi, a University College London tudósa, a kutatás egyik vezetője.
A European Journal of Pain című szaklapban megjelent tanulmány leírja, hogy a fájdalomra adott első agyi válaszreakció azonos volt a bebugyolált és a bőrkontaktust érző csecsemőknél. Azonban amikor a sarok megszúrása egy négy-öt hullámból álló agyi választ váltott ki,
a bőrkontaktust élvező babáknál az utolsó hullámok enyhébbek voltak.
"Sok éve tudják a szülők és az orvosok, milyen fontos a babáknak a bőrkontaktus. Most kimutattuk, hogy ennek a megfigyelésnek szilárd idegtudományi alapja van, ami igen izgalmas felfedezés" - összegezte Judith Meek, az UCL kutatója, a tanulmány társszerzője.
(Forrás: MTI/Reuters)