A tudósok nem tudhatják, hogy vajon miért csonkították meg ilyen brutális módon ennek a fiatal nőnek arcát, de arra tippelnek, hogy valamilyen bűncselekményt követett el, amiért ezzel sújtották.
A sérülései ugyanis összhangban vannak a női elkövetők számára kiszabott büntetéssel, amelyeket ebben a korban alkalmaztak.
Ha ez így van, akkor ő az első, nyilvántartásba vett személy az angolszász angliai időkből, akit az arccsonkítás kegyetlen formájával büntettek.
Egyelőre csak találgatni tudunk arról, hogy pontosan mi történt ebben, ám a nő sérüléseinek erősen formalizált jellege szankciókra enged következtetni, amit bizonyos cselekedetekért, például „szexuális elhajlásért" vagy hasonló esetben alkalmaztak
– mondta Garrard Cole, az University College London Régészeti Intézetének tudományos munkatársa a LiveScience online tudományos portálnak.
A koponyát eredetileg az 1960-as években fedezték fel, ami egy házépítés előtt végzett ásatások során került elő az angliai Hampshire déli megyében, Oakridge faluban. A szakemberek akkor azonban nem elemezték ilyen részletességgel a koponyát.
A koponya akkor a Hampshire kulturális közgyűjteményben kapott helyet, ám a gyűjtemény ellenőrzése során újra felfedezték. Ekkor döntött úgy Cole, hogy kollégáival együtt tanulmányozza a még mindig földdel borított maradványt.
Az anatómiai elemzés szerint a koponya egy 15-18 éves gyermeké lehetett és a DNS vizsgálatok feltárták azt is, hogy egy nőről van szó.
A szénizotópos kormeghatározás alapján valamikor időszámításunk szerint 776 és 899 között élt, de a fogaiból származó elemek különböző izotópjainak elemzése arra mutat, hogy nem Közép- és Kelet-Anglia déli részén született vagy nevelkedett.
Lényegében egy tizenéves kívülálló idegen lehetett
– magyarázta Garrard Cole.
A csapat felmérte a koponya sérüléseit is: az orr és a száj körüli nyomok igen súlyosnak tűntek, amiből arra következtettek, hogy legalább két vágással lemetszették az orrát, amivel komolyan felsértették az orr és a felső elülső fogak közötti csontot is.
Úgy tűnik, mindkét sebet éles, vékony pengéjű fegyver okozta
– mutatott rá a szakember. – Az angolszász időkben ez valószínűleg egy vaskés lehetett.
A kutatók ezek mellett észrevettek egy sekély vágást is a tinédzser homlokán, ami talán egy skalpolás bizonyítéka.
Ahogy arra rámutattak, a tinédzser nagy valószínűséggel nem élte túl ezt a traumatikus eseményt, mivel a sebek szélei nem mutatják a gyógyulás jeleit.
Eredményeiket az Antiquity tudományos szaklapban publikálták.