Az ősi maja városban meglepően hatékony vízszűrő rendszer működött

Tikal, maja civilizáció
Tikal egyszerűen összeomlott a 9. században
Vágólapra másolva!
A víz elengedhetetlen az alapvető a túléléshez, ám veszélyeket is hordozhat: a szennyezett víz például olyan halálos betegségeket terjeszthet, amely képes egész közösségeket felszámolni. A biztonságos, tiszta víz adja viszont az egyik legjobb esélyt a boldogulásra az emberiség számára. Úgy tűnik, jól tudták ezt a maják is, akik vízszűrési rendszere már több mint kétezer éve hihetetlenül hatékony volt.
Vágólapra másolva!

Kiszűrte a különböző szennyeződéseket

Számos ősi civilizáció, köztük a görögök, az egyiptomiak és a rómaiak is szűrték a vizüket. A Krisztus előtt 2000-re visszanyúló szanszkrit írások azonban szintén említik a különböző vízkezelési módszereket. A Scientific Reports tudományos szaklapban most közzétett tanulmány szerint a dél-amerikai maják pontosan ugyanezt tették.

A maja civilizáció által alapított, legnagyobb városban, a mai Guatemalában rejtőző Tikal településen zeolitot és kvarcot találtak a régészek.

Ezek az ásványi anyagok nem lokálisak a környéken, viszont hatékonyan segítenek eltávolítani a különböző szennyeződéseket, például a mikrobákat, nehézfémeket és nitrogénvegyületeket a vízből. Olyannyira jól működnek, hogy a mai napig használják mindkettőt a vízszűrő rendszerekben.

Tika ősi városában komplett víztisztító rendszerre bukkantak a kutatók Forrás: Wikimedia Commons/Bjørn Christian Tørrissen

– mondta Kenneth Barnett Tankersley, a Cincinnati Egyetem antropológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak.

Hozzátette: különösen a zeolit érdekes, ami az alumínium-szilikátok legfontosabb ásványcsoportja, és amely megosztott oxigénatomokon keresztül alkot nyílt kristályrácsot; kiváló abszorpciós és ioncserélő tulajdonságokkal rendelkezik, ami nagyon hatékony a víz szűrésében. A régészek eddig úgy gondolták, hogy a zeolitot csak a 20. század elején használták vízszűréshez.

A maják évezredekkel megelőzhettek más civilizációkat Forrás: Peter Andersen/Wikimedia Commons

– mutatott rá Kenneth Barnett Tankersley. – És ez a zeolit legrégebbi ismert felhasználása az ivóvíz fertőtlenítésére és tiszítására is a világon.

Kivételesen tiszta vízre bukkantak

A tiszta víz birtoklásának képessége a maják számára kiemelt fontosságúnak bizonyult. Tekintettel a nagy népességre és a szezonális aszályos időszakok miatt rendkívül változó éghajlatra, az ivóvíz könnyedén szennyeződött, például mikrobákkal vagy épp higany-szulfiddal.

A tudósok szerint ésszerűnek tűnik, hogy kerestek valamilyen eszközt a víz tisztán tartására.

Tankersley és csapata az ősi város három legnagyobb tározóját, valamint egy helyi víznyelőt és az ásványianyag-összetételét tanulmányozták kontrollként. A felfedezést az úgynevezett a Corriental víztározóban történt, amelynek alján a csapat az üledék közé keverve megtalálta, amit keresett: zeolitot és durva kvarchomokot.

A maják akár nagyobb távolságokból is a víztározóhoz hordhatták a zeolitot Forrás: Flickr / Mariano Mantel

– mutatott rá Nicholas Dunning, a Cincinnati Egyetem geográfusa, aki jól ismeri a környéket. – A munkások itt mindig újratölthették a vizes palackjaikat, hiszen a hely híres volt arról, hogy milyen tiszta és édes a víz.

Lehetetlen pontosan meghatározni, pontosan hogyan működött a szűrőrendszer,

de a bizonyítékokat összevetve a csapat úgy véli, hogy miután a maják trópusi környezetben éltek, ezért újítóknak kellett lenniük. Úgy tűnik, ez a kezdetleges technológia bevált.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!