A vad vízibivalyok (Bubalus arnee) szabadon kószálnak Lantau szigetén, mióta az 1970-es években magukra hagyták őket az inkább az ipari területeken munkát vállaló farmerek.
A környezetvédők szerint a bivalyok kritikus fontosságúak Lantau ökoszisztémájának fenntartásában,
mivel lelegelik a káros növényeket és folyamatosan trágyázzák a vizes élőhelyeket.
A bivalyok jelenlétének köszönhetően a viruló vízi növényzet és a mikroorganizmusok kiszűrik a Lantau folyóiban lévő szennyeződést még azelőtt, hogy azok elérnék a tengert.
A helyi lakosok szerint az elmúlt hónapokban egyre gyakoribbá vált a bivalyokkal való találkozás: az állatok élelmet keresve feltűnnek a magánkertekben, néha az emberekre is rárontanak.
Egyes feldühödött lakosok szerint a bivalyok ritkítására van szükség.
Az állatvédők becslései alapján a vadon élő vízibivalyok száma száz fölött van, de azt nem tudják pontosan, ez hogyan viszonyul a korábbi egyedszámhoz.
A kormány mezőgazdasági, halászati és állatvédelmi minisztériumának közlése szerint az állomány kézben tartása érdekében a sterilizálásra és az áttelepítésre fókuszálnak. A földterületek szűkössége miatt a sűrűn lakott Hongkong a világ legdrágább ingatlanpiacává vált.
Az építkezések jövedelmező vállalkozásokká váltak, de egyre több hulladékot is termelnek.
Az éles törmelékek, mint a törött csempék, nagy veszélyt jelentenek az állatok számára, az ezek okozta mély sebeik elfertőződhetnek és vonzzák a lárvákat is.
A bivalyoknak 12 éve önkéntesen gondját viselő Leung Siuva állatvédő úgy véli, a kormánynak nagyobb figyelmet kellene fordítania az építkezések során keletkező törmelékek kezelésére és a vizes élőhelyek védelmére.
(Forrás: MTI/Reuters)