Miniveséket nyomtattak ausztrál kutatók

Vágólapra másolva!
Nagy számú, stabil minőségű minivesét hoztak létre ausztrál kutatók a háromdimenziós nyomtatáshoz hasonló eljárást magába foglaló technológia révén.
Vágólapra másolva!

Az ausztrál Murdoch Gyermekegészségügyi Kutatóintézet (MCRI) és az amerikai Organovo nevű biotechnológiai vállalat közös kutatásának eredményei a Nature Materials című folyóiratban jelentek meg.

A tanulmány azt szemléleti, hogy őssejtek háromdimenziós bionyomtatásával a szervátültetéshez megfelelő méretű veseszövetlemezeket lehet létrehozni. Az eljárás során egy "őssejtpasztából" készített "biotintát" préselnek ki egy számítógép-vezérelt pipettán keresztül, létrehozva a mesterséges élőszövetet.

Noha a bionyomtatással készült mini kiválasztószervek csupán körömnagyságúak, felépítésükben hasonlítanak egy valós méretű veséhez, megtalálhatóak bennük az apró szűrőként működő nefronok.

A szakemberek egy sor olyan gyógyszert teszteltek a miniveséken, amelyek veseproblémákat okoznak az embereknél.

"A gyógyszer által kiváltott veseprobléma az egyik legsúlyosabb mellékhatás, amelyet nehéz előre jelezni állattanulmányok révén" - mondta Melissa Little, az MCRI professzora, hozzátéve, hogy a bionyomtatással létrehozott emberi vesék praktikus megoldást jelentenek a toxicitás tesztelésére.

A szakember szerint a technológia magában hordozza a személyre szabott vesekezelések és végső soron a beültethető veseszövetek létrehozásának lehetőségét.

(MTI/Hszinhua)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!