A németországi Max Planck Ornitológiai és Evolúciós Antropológiai Intézet kutatói nyolc hollóval (Corvus corax) végeztek kísérleteket az úgynevezett Primate Cognition Test Battery egy módosított változatán keresztül. Ez a tesztsorozat nem csak a térbeli kapcsolatokkal, az objektum állandóságával, az ok-okozat összefüggésekkel és az eszközhasználattal kapcsolatos „gondolkodási" képességeket vizsgálja, hanem a társadalmi készségekkel, a kommunikációval és az elme működésével is foglalkozik.
A tudósok összehasonlították a hollók eredményeit a főemlősökről korábban gyűjtött adatokkal,
beleértve a csimpánzokat (Pan troglodytes), az orangutánokat (Pongo pygmaeus), valamint a papagájokat. Arra jutottak, hogy a madarak már alig négy hónapos korukban elsajátították a felnőtt egyedektől elvárható társadalmi és egyéb kognitív képességeket.
Mivel ezek a képességek összehasonlíthatók a majmokéval, ez azt jelenti, hogy a repülni alig képes hollók már képesek megoldani olyan problémákat, amelyek egy felnőtt orangutánnak komoly fejtörést okoznának
– írták a szakemberek a Nature tudományos szaklapban publikált tanulmányukban.
Mivel eddig még senki sem gyűjtött információkat a hollók kognitív fejlődésével kapcsolatban, ezért a terület tanulmányozása viszonylag új információkkal szolgált.
Miközben az egyes készségek esetében az életkort vizsgálták, a kutatók nem találtak valódi különbséget a négy és a tizenhat hónapos madarak között.
Valamennyi állat a teszt kvantitatív tartományaiban teljesített a legjobban és a térbeli komponensekben a legrosszabbul.
A hollók ugyanúgy fejlesztik a szociális készségeiket, mint az emberek, de a kognitív képességeik is hozzánk hasonlóan, igen korán elkezdenek fejlődni
– hangsúlyozták a tanulmány szerzői, amit ScienceAlert online tudományos portálnak.
A hollók és a majmok pontszámainak összehasonlítása a teszt során rendkívül hasonlónak bizonyult: kiderült, hogy a madarak nem csak okosak, hanem
összetett társadalmi életet élnek, képesek érzelmekre és versengenek az erőforrásokért.
A tudósok szerint a kognitív képességeik ilyen fejlett aspektusait valószínűleg az alakítja, hogy már igen fiatalon versenyezniük kell a fajtársaikkal.