A „Zöld Egyetem" gondolat összetett rendszer, magában foglalja az épített környezetet, a környezettudatos üzemeltetést, az ehhez kapcsolódó attitűdök kialakítását, valamint az oktatási, kutatási háttér megteremtését.
A világ egyetemeinek „zöld rangsorát" 2010 óta minden évben összeállítja a University of Indonesia a fenntartható környezeti fejlődés elősegítésére és támogatására.
Mekkora zöld területek találhatók az egyetemek campusain, mennyire törekszenek a klímaváltozás hatásainak csökkentésére, szelektíven gyűjtik-e a hulladékot, használnak-e víztakarékos berendezéseket, illetve vezettek-e be egyéb olyan intézkedéseket, amelyek környezettudatos hozzáállást tükröznek – ezek a fő szempontok a Green Metric Ranking of World Universities listán.
Míg a felméréshez az első évben mindössze 35 ország 95 intézménye szolgáltatott adatokat, tavaly már 780 felsőoktatási intézmény mérettette meg magát, idén pedig már az ezret közelítette ez a szám, 84 országot képviselve.
Jól látszik az objektív mérőszámokon alapuló rendszerben egyetemünk folyamatos fejlődése, hiszen évről évre jelentősen javított helyezésén a PTE
– értékelte Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora a friss eredményt.– Míg 2016-ban a 355. volt a listán, tavaly már bekerült intézményünk a top 100-ba, és még ehhez képest is tudtunk fejlődni, előre lépni. Az 59. hely már valóban a világ élmezőnye, az pedig külön büszkeséggel tölthet el bennünket, hogy ezzel az eredménnyel Magyarország legzöldebb egyetemévé váltunk.
A legzöldebb egyetemek világlistáján a Szegedi Egyetem a 86., az Eötvös Lóránd Tudományegyetem a 162., a Debreceni Egyetem a 236., a Budapesti Üzleti Főiskola az 505., a Soproni Egyetem az 590., a Miskolci Egyetem a 608., míg a Budapesti Metropolitan a 804. helyre került.
A „Zöld Egyetem" gondolat egy komplex rendszer, mely magában foglalja az épített környezetet, a környezettudatos üzemeltetést, az ehhez kapcsolódó attitűdök kialakítását, valamint az oktatási, kutatási háttér megteremtését. Jelenleg az Egyetemen közel 200 kurzus foglalkozik környezeti kérdésekkel és fenntartható fejlődéssel. Jelentős összegeket fordítunk kutatásokra, és a témában készült publikációk száma is jól mérhető. A zöld gondolat tehát él! Ugyanakkor nem kétséges, hogy még van teendőnk annak érdekében, hogy bolygónk védelme meghatározó jelentőséggel bírjon mindennapjainkban.
(PTE)
A lista szerint a világ "legzöldebb" egyeteme – megőrizve ezzel tavalyi elsőségét – a holland Wageningen University & Research, amelyet a brit University of Oxford, illetve a szintén brit Nottingham University követ.
A teljes lista ide kattintva érhető el.