Lócsontváz került elő egy középkori magyar kútból

betyár
Lovakat elrabló betyár (Zichy Mihály festménye)
Vágólapra másolva!
A 2019-es év ásatásainak legfrissebb, sokszor még feldolgozás előtt álló, legérdekesebbnek ígérkező leleteiből ad válogatást az online is megtekinthető a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeum Ásótól a vitrinig című új régészeti időszaki kiállítása. 
Vágólapra másolva!

Kuriózumnak számító tevekoponyát is bemutatnak

A Középpontban a középkor tárlaton Hunyadi Mátyás ezüstjei mellett a 15. század elejéről, az itáliai Aquileiából származó vereteket, valamint II. Ulászló (1490-1516) király 16. század elejéről való érméit tekinthetik meg az érdeklődők. Az Irgalmasrendi Kórház udvarán folytatott ásatás során kerültek elő a középkori Buda és Óbuda között húzódó Felhévíz maradványai.

A feltáráskor egy középkori kőépület romjai között, a ház egykori padlóján találtak a régészek egy cserépperselyt, amelyből 318 darab érmét szedtek ki.

Lovakat elrabló betyár (Zichy Mihály festménye) Forrás: Wikimedia Commons

A középkori kútból egy lócsontváz került elő. Az előzetes vizsgálatok alapján a ló a korszak átlagához képest viszonylag nagy termetű, nagyjából 150 centiméter marmagasságú, kifejlett mén (vagy herélt) volt, csontjain nehéz és tartós munkavégzés okozta patológiás tünetek láthatók.

A vitrinekben sokféle állatcsontot tekinthetnek meg az érdeklődők:

egyebek mellett négyszarvú juh koponyáját, farkas állkapcsát, medveagyart, görénymedencét, kutyakoprolitot (megkövesedett ürülék) vagy a kuriózumnak számító tevekoponyát.

Leletek az utolsó budai pasa, Abdurrahman konyhakészletéből

A Zrínyi utca sírleletből pedig ezüst, s-végű hajkarikák, valamint ezüstgyűrű került elő. Az ásatás végére egy 17 síros temetőrészlet látott napvilágot, amelyből csak 5 sír tartalmazott halott mellé temetett tárgyakat.

A hajkarikát férfiak és nők egyaránt viselték, általában a fül alatt, a tarkónál kerültek elő azonos méretű párokban.

A karikák mellett rábukkantak egy csontváz ujján lévő csavart ezüstgyűrűre is. Mindezek mellett bemutatják a Budai pasák palotájából származó nyugati üvegedényeket is. A Karmelita udvar ásatásán napvilágra került üvegek török koriak, anyaguk hártyavékony - megdöbbentő, hogy egyáltalán megmaradtak.

A leletek valószínűleg az utolsó budai pasa, Abdurrahman konyhakészletéhez tartoztak, és Nyugat-Európából szerezték be őket.

Az utolsó budai beglerbég, Abdurrahmán pasa halála Forrás: Wikimedia Commons/Benczúr Gyula

A kiállítás a leletek mellett a tárgyaknak, az ásótól a vitrinig tartó útját - a régész és a vele szorosan együtt dolgozó szakemberek munkájának bemutatására is fókuszál: az érdeklődők így jobban beleláthatnak a régészeti-feldolgozási munkába.

Az érdeklődők virtuális sétájuk során a kiállítás megtekintése mellett játékban is részt vehetnek:

egyebek mellett voksolhatnak, hogy régészek, restaurátorok, archeozoológusok vagy történészek szeretnének-e inkább lenni, valamint üzeneteket dobálhatnak az Irgalmasrendi Kórház ásatásán megtalált pénzes persely virtuális másába.

(MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!