A tojásokat Olaszországban fedezték fel a régészek, de eredetük sokáig rejtély volt, hiszen struccok sosem éltek vadon Európában.
A múzeum gyűjteményét vizsgáló nemzetközi archeológuscsoport most új elképzeléssel állt elő az eredetüket illetően.
Úgy tűnik, az Európa mediterrán részén és Észak-Afrikában élő emberek már mintegy 5000 évvel ezelőtt, a vaskorban és a bronzkorban is kereskedtek strucctojásokkal.
A tojásokat sokféleképpen díszítették: festették, elefántcsonttal vagy nemesfémekkel ékítették, faragták vagy kis ékkövekkel és más anyagokkal borították be. A British Museum gyűjteményében lévő öt tojást állat- és virágábrázolásokkal, geometriai mintákkal, katonákkal és harci szekerekkel díszítették.
A régészek általában módosabb emberek temetkezési helyein bukkantak a tojásokra, és valószínűleg luxuscikkeknek számítottak – magyarázta Tamar Hodos, a kutatás vezetője, a Bristoli Egyetem munkatársa.
Hodos csoportja azt akarta kideríteni, honnan származtak a tojások, és vajon vadon élő vagy tenyésztett struccoktól gyűjtötték be ezeket.
A vadon élő struccok rendkívül veszélyesek, annyira, hogy a görög történész, Xenophón leírása szerint senkinek sem sikerült fogságba ejteni őket.
A kutatók elemezték a tojáshéjak izotóparányát, majd összevetették a kapott adatokat az Egyiptomból, Izraelből, Jordániából és Törökországból származó mai tojáshéjak adataival.
Az összehasonlításból arra következtettek, hogy a tojások nagy utat tettek meg a Nílus deltájában, Észak-Egyiptomban és Levantéban (Jordániát, Szíriát és Törökországot is beleértve).
A csoport úgy véli, hogy a tojások vadon élő struccoktól származtak, és a kereskedők nagy utakat jártak be, hogy beszerezzék ezeket.
„Ez meglehetősen kockázatos vállalkozás volt, mivel a struccok rendkívül veszélyesek, tehát nemcsak hogy meg kellett találni a fészkelőhelyeket, de a tojásokat is el kellett lopni" – magyarázta Hodos. A vállalkozás nehézségét mindenki könnyen elképzelheti, aki látta a Sivatagi show című filmet, ahol bemutatnak egy tojáslopási kísérletet.
A kutatók megpróbálták utánozni az ősi díszítési technikákat is, de nem jártak túl nagy sikerrel. Ez arra utal, hogy a tojások még mindig sok megfejtésre váró titkot őriznek.
Forrás: BBC