Az autoimmun gluténérzékenység – lisztérzékenység és cöliákia néven is ismert – gyermek és felnőttkorban egyaránt kialakulhat. A cöliákiát a búzában, árpában és rozsban megtalálható glutén egyik fehérje alkotója váltja ki. A gluténtartalmú ételek fogyasztása azonban nem csak kellemetlen tüneteket okoz, hanem a vékonybélben található bélbolyhokat is károsítja, emiatt a tápanyagok felszívódása romlik.
- hasi fájdalom
- hasmenés/székrekedés
- puffadás
- hajhullás
- ízületi panaszok
- Fáradékonyság
- depresszió.
Cöliákia bármely életkorban jelentkezhet. A hölgyek körében gyakrabban fordul el, különösen 20-50 közötti korosztálynál. A szerteágazó tünetek miatt akár öt-tíz évig is elhúzódik a diagnózis.
Az általános hasi tünetek mellett kifejezetten nőknél jelentkező panaszok is jellemzőek. Az alábbi problémák megjelenése is összefügghet az autoimmun gluténérzékenységgel:
- túl kései első menzesz,
- a menstruáció hiánya vagy elmaradása,
- sikertelen teherbeesés,
- spontán és ismétlődő vetélések,
- kis súlyú újszülött,
- koraszülés,
- korai (35 és 40 éves kor között) klimax.
A cöliákia következtében létrejött rossz tápanyag felszívódás, és a méhlepényt károsító antitestek jelenléte miatt az esetek 4-8 százalékában jelentkezik meddőség. Dr. Sárdi Krisztina elmondta, hogy amennyiben ezt vizsgálatokkal igazolják, a hölgy kiiktatja a glutén tartalmú ételeket az étrendjéből - és nincs egyéb ok a háttérben -, a nőgyógyászati panaszai is rendeződnek és a várt teherbeesés is létrejöhet.
(Forrás: Budai Allergiaközpont
www.allergiakozpont.hu)