A különös lények a jég alatt csicsergő, csacsogó robotoknak tűnnek, pedig nem azok. Az Antarktisz Weddell-fókái a vízben magányosak, a parton társasak.
A Weddell-fókák hívása egy szinte hihetetlen, túlvilági hangzás a jég alatt
– mondta Paul Czikó, az Oregoni Egyetem vendégprofesszora, a most publikált tanulmány vezető szerzője a LiveScience online tudományos portálnak. – Valóban úgy hangzik, mintha egy űrcsata közepébe csöppennénk a Csillagok háborújában, a lézersugarak és minden más közepette.
Hozzátette: idegennek vagy droidnak kell lenned, hogy meghallhasd őket, mert ezek a sci-fi hangok nem hallhatók az emberi fül számára.
Cziko és munkatársai két éven át figyelték az Antarktisz fókáinak hangját egy speciális, víz alatti mikrofonnal és hallgatták a különös állatokat. Mint kiderült,
a faj a földfelszínen harmincnégy féle az emberi fül számára is hallható hangot képes kiadni, víz alatt pedig kilencféle ultrahangot azonosítottak a tudósok.
Ezek utóbbiak között találhatunk trillákat, a sípolást és furcsa csicsergéseket, amelyek néha több harmonizált hangból állnak. A kiadott hangok frekvenciája mind meghaladja a 21 kHz-et, 30 vagy akár 49,8 kHz is lehet.
Az állat ráadásul egyszerre több frekvenciájú hangot is képes kiadni és amikor több hangot harmonizál, akkor
a keletkező zaj meghaladhatja a 200 kHz-et, ami jóval a macskák, kutyák és néhány denevér hallási tartományát.
A kutatók még nem állapították meg ezeknek a hangoknak a pontos funkcióját, de azért vannak ötleteik.
A hangok egyfajta „bónusz" társalgási elemek lehetnek, amelyek kiemelkednek az összes alacsonyabb frekvenciájú zaj közül, mint például a kommunikáció másik csatornájára váltás
– magyarázta Paul Czikó. – Elméletileg lehet echolokáció, mivel ez a fókafaj akár 600 méter mélységbe is képes lemerülni vadászat közben, így ott, a sötétben ez a képesség hasznos lehet.
Ám egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy ezek a fókák echolokációt alkalmaznának. Az ultrahangok kiadását ugyanis nem figyelték meg egyetlen más fókafajnál sem.
A kutatók eredményeiket a The Journal of Acoustical Society of America tudományos szaklapban publikálták.