A háziasított juhokat általában évente nyírják, hogy kordában tartsák a gyapjukat. Egy Baarack névre hallgató kos azonban évekre elbarangolt az ausztráliai Victoria állam egyik állami erdőjében és emiatt „kihagyta" ezt az igen fontos procedúrát. A merinó juhra mintegy 35 kilogrammnyi „plusz" gyapjú nőtt.
Évek óta nem nyírták az állatot, ezért a gyapja sűrű, óriási tömeggé nőtt, mire befogták és bekerült a Lancefield-i Edgar Mission Farm Sanctuary menhelyre, ahová a megmentett haszonállatok kerülnek
– árulta el a nonprofit szervezet a LiveScience online tudományos portálnak.
Amikor a juh állt, akkor csak a patái és az alsó lábszárának egy kis része látszott belőle, de amikor lefeküdt, a lábai teljesen eltűntek. Baarack a szervezet menhelyén azonban végre megszabadulhatott súlyos, gyapjas terhétől, amely a szakemberek szerint körülbelül akkora volt, mint egy 10 éves gyerek.
A Baarackról eltávolított gyapjúmennyiség a becslések szerint elegendő lenne körülbelül 61 pulóverhez vagy 490 pár férfi zoknihoz.
A gyapjú alatt szennyeződést, gallyakat és rovarokat is találtak. A feje körüli gyapjúterhelés olyan súlyosnak bizonyult, hogy részben elrejtette az arcát, és annak a súlya úgy meghúzta az alsó szemhéját, hogy a szemébe por és pollenek kerültek. A misszió képviselője szerint az egyik szemében fájdalmas fekély keletkezett a beragadt fűmag miatt.
Baarack most egy csinos kis kék mellényt kapott, hogy ezzel is óvják a bőrét és segítsék a gyógyulását.
Az észak-dakotai Állami Egyetem már többször figyelmeztetett arra, hogy a benőtt gyapjú egészségügyi veszélyeket jelenthet a juhok számára, hajlamosítva az állatokat a sérülésekre és fertőzésekre, gátolva az állatok testhőmérséklet-szabályozási képességét.