Chipre épített mesterséges tüdőt hoztak létre

A chipen lévő sejtek képe
Vágólapra másolva!
Chipre épített mesterséges tüdőt fejlesztettek svájci és német kutatók. A modell segíthet a gyógyszerteszteléshez használt állatkísérletek számának csökkenésében és a tüdőbetegségek kutatásában.
Vágólapra másolva!

Vér-levegő gátnak hívják azt a vékony réteget, amely a tüdőben a tüdőhólyagocskák levegővel telt terét elválasztja a kapillárisokban lévő vértől. Nemcsak a létfontosságú oxigén jut a tüdőn keresztül így a testbe, hanem a gyógyszerek is bekerülnek a vérkeringésbe.

Ezeknek az útvonalaknak a jobb megértése érdekében fejlesztetették ki a chipen lévő tüdőt a Berni Inselspital és a Berni Egyetem kutatói a müncjeni Helholtz Központ munkatársaival együttműködve.

A mesterséges tüdő egy kollagénből és elasztinból álló rugalmas membránon alapul, amelyből apró tüdőhólyagocskák halmazát hozták létre egészséges és beteg sejtekből.

A membrán rugalmassága lehetővé teszi, hogy a sejtek mechanikus tágulása révén megvalósuló légzést szimulálja - mondta Pauline Zamprogno, a Berni Egyetem munkatársa.

A chipre épített sejtek képe Forrás: Pauline Zamprogno, ARTORG Center for Biological Engineering Research

A kutatók tovább dolgoznak a fejlesztésen, hogy modellezzenek egy idiopátiás tüdőfibrózisban szenvedő tüdőt. Ez a krónikus betegség a tüdőszövet folyamatos hegesedését okozza.

A tudósok remélik, hogy az új fejlesztéssel a jövőben csökkenthető lesz az állatkísérletek száma, új terápiákat fejleszthetnek és új kezeléseket lehet kidolgozni a páciensek számára.

Az eredményeket részletező tanulmány a Communications Biology című szaklapban jelent meg.

(MTI/sda)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!