Négylábú barátaink gazdái gyakran nem értik a háziállataik viselkedését. Rapszodikus hirtelenséggel tudnak ugyanis átváltani a csendes és nyugodt alvásból a szinte zavarodottnak tűnő „bekattanásra", amikor észvesztő tempóra kapcsolhatnak.
Egyszerűen csak nagyon jól érzik magukat
– mondta José Arce, az Amerikai Állatorvos-egészségügyi Szövetség megválasztott elnöke a LiveScience online tudományos portálnak. – Ezek az „energiakitörések", az úgynevezett frenetikus véletlenszerű aktivitási periódusok (FRAP), természetesek, és sok háziasított-, illetve vadállat fajnál megtalálhatók.
A FRAP-ok véletlenszerűnek tűnhetnek, ám néhány kiváltó tényező gyakori a kutyáknál.
Amikor a tulajdonos kiengedi az ebet a kenneljéből, az állat azonnal szeretné kiadni a nap folyamán felhalmozódott energiáját.
Hasonlóképpen alakul a helyzet, amikor a gazdi munka után hazatér, ami arra késztetheti a kutyát, hogy egy rövidebb-hosszabb szunyókálás után elkezdjen rohangálni.
A frenetikus véletlenszerű aktivitási periódusok másik gyakori időpontja a fürdés, ami miatt esetenként ideges energia vagy az izgalom szabadul fel
– mutatott rá Arce.
Hozzátette: amikor kutyák nagy aktivitással megmozgatják az egész testüket, az rendkívül hatékony abban, hogy fürdés után mihamarabb megszáradjon a bundájuk.
A macskák, illetve macskafélék esetében ennek az állapotnak különböző kiváltó okai lehetnek. Miközben a kölykökre napközben akár többször is rátörhet ez az energiával telített késztetés, addig
a felnőttek nagyobb valószínűséggel érzik mindezt alkonyatkor és hajnalban, mert akkor a legaktívabbak.
A kutyákhoz hasonlóan, ezek a négylábú kedvencek is hajlamosak frenetikus véletlenszerű aktivitási periódusokat produkálni szőrápolás vagy az alomdoboz használata után.
Nagyon boldogok és izgatottak, fel-alá rohangálnak a folyosón, és a kanapéra ugranak
– mesélt Arce a saját macskáival kapcsolatban arról az állapotról, amikor a gyakran kapott száraztáp mellé konzervet vagy emberi kosztot kapnak. – Ilyenkor egyszerűen száguldoznak az otthonomban.
Amikor a macskák „bekattannak", általában kevesebb ideig sprintelnek, mint a kutyák. Az olyan, atlétikusabb és erőteljesebb kutyafajták, mint például az ausztrál juhászkutyák gyakrabban kerülhetnek ebbe az energikus állapotba, mint a nyugodtabb természetű kutyák. A kutatók szerint valószínűleg azért, mert gyakrabban kell kiadniuk az energiájukat.
A vadon élő állatok, mint például a görények vagy az elefántok is gyakran esnek frenetikus véletlenszerű aktivitási periódusokba. A viselkedést néha „balhézásnak" nevezik a nyulak esetében. A Journal of the American Association for Laboratory Animal Science folyóirat 2020-as tanulmánya szerint ez „az izgatottság kifejezője".
A tapsifüleseknél ez az energiával teli állapot általában nagy sebességű futásként, a fej vagy a test csavargatásában, valamint eszeveszett ugrálásban, illetve a levegőbe való felszökkenésben jelenik meg.
Bár a frenetikus véletlenszerű aktivitási periódusok normális viselkedésnek számítanak, néhány gazdi félreértelmezi ezt az eszeveszett energiát, és attól tart, hogy kutyája stresszes vagy rosszul van
– közölte Arce. – Gyakran rosszul értelmezik ezeket a „kirobbanásokat" és rögeszmés, kényszeres viselkedésként tekintenek rájuk.
Hozzátette: az úgynevezett rögeszmés kényszeres betegségben (OCD) szenvedő kutyák üldözhetik a farkukat, követhetik az árnyékokat vagy akár kapkodhatnak a levegőbe is, mintha folyton el akarnának kapni valamit – ám a FRAP egyáltalán nem ennek a kórnak a jele.
A szakemberek szerint ezek a túlzott aktivitással teli periódusok egyáltalán nem veszélyesek; az állatorvosok sem hallottak még olyan esetről, amikor egy kisállat súlyos sérülést szenvedett volna emiatt.
És hogy mit tehet a gazda? A kutatók azt javasolják, hogy lehetőség szerint ilyenkor távolítson el minden törékeny tárgyat a kutya, macska vagy más háziállat útjából. Ha séta közben „tör rá" az ebre, akkor tartsa határozottan a pórázt. Egyébként pedig néha érdemes hagyni, hogy a kutya „kiengedje a fáradt gőzt", a felhalmozódott energiát, mert ez gazdának és négylábú társának egyaránt jót tesz.