A kutatók elemezték a Csendes-óceán északi részén hajózó bálnavadászok által vezetett, újonnan digitalizált naplókat. Megállapították, hogy a vadászok sikeres rajtaütéseinek aránya néhány év alatt 58 százalékkal csökkent.
És mindez nem azért történt, mert a bálnavadászok kevésbé ügyesen vetették volna ki a szigonyaikat.
Hanem, mert ezek az akár húszméteres emlősök gyorsan tanultak ezekből az emberekkel való, gyakran végzetes találkozásokból és nem ismételték meg többször a korábban elkövetett hibáikat. Ráadásul ezeket az információkat megosztották egymással.
Eleinte a nagy ámbráscetek is pontosan ugyanúgy reagáltak az emberi vadászok fenyegetéseire, mint a kardszárnyú delfinek támadásaira, amely akkoriban az egyetlen ragadozójuknak számított
– mondta Hal Whitehead, az Új-Skócia-i Dalhousie Egyetem biológia professzora, a most publikált tanulmány vezető szerzője a LiveScience online tudományos portálnak. – Utóbbi esetben ezek a bálnák mind összegyűltek a felszínen, középre terelték a fiatalokat, és így próbáltak meg védekezni az ellenfél csapkodásával vagy a farkának a harapdálásával.
Hozzátette: ám ami Hermal Mellwill „Moby Dick" történetéből jól ismert Ahab kapitányt illeti, ez volt a legrosszabb, amit tehettek, hiszen óriási célponttá tették magukat.
Úgy tűnik azonban, hogy a nagy ámbráscetek tanultak hibáikból, és a túlélők gyorsan alkalmazkodtak. A Biology Letters tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint a régi taktikák helyett ezek a tengeri óriások inkább újakat választottak. Például ellenszélben gyorsan elúsztak a bálnavadászok hajói közeléből.
Bár ezeket az okos harcmódokat a faj egy-egy egyede sajátította el, ám hamar elterjedtek a „bálnák közösségében", és az állatok megtanulták egymástól a sikeres menekülési technikákat
– állapította meg a kutatócsoport. – Hamarosan még azok az egyének is elsajátították, akiket még soha nem támadtak meg korábban.
A szakemberek kiemelték, hogy a naplók tanúsága szerint a bálnák ügyesen kommunikáltak és gyorsan tanultak egymástól.
A tudósok értelmezése szerint ezeket a „leckéket" az állatok hamarosan beépítették a régió egész területén, a szélesebb körű kultúrájukba.
A nagy ámbráscetek rendszerint nagycsaládokban élnek, amelyek több borjas nőstényből és az őket többé-kevésbé határozottan vezető hímből állnak
– mutatott rá Whitehead. – Minden bálnákból álló csoport, amelyekkel a tengeren találkozunk, általában két vagy három „családi egységből" állnak, de ezek gyakran szétválnak és újabb csoportokat alkotnak.
A kutatók ez alapján azt gondolják, hogy a csoportot alkotó „egységek" közül egy vagy kettő már találkozhatott a bálnavadászok veszélyével.
A nagy ámbráscetek vagy más néven óriás ámbráscetek (Physeter macrocephalus) rendkívül érzékeny, víz alatti hanglokátorrendszerük segítségével több kilométeres körzetben tájékozódnak, és tartják a kapcsolatot.
Amikor egy egyed bajba kerül, a többiek köréje gyűlnek és fenntartják, nehogy megfulladjon.
Az állatok kiváló intellektussal bírnak. Rendkívül megfigyelők és jól kommunikálnak egymással. Ráadásul annak a ténye, hogy minden „családi egység" csak néhány napig tartózkodik nagyobb csoportokban azt jelenti, hogy gyorsan továbbadhatják egymásnak az információkat. A tanulmányok kimutatták azt is,
ezek az információk ugyanúgy jelenthetnek az új fenyegetésekről, a vadászat új módjairól vagy éppen új „énekekről" szóló híreket.
A nagy ámbráscetek rendkívüli információmegosztási képességeinek egyik példája az a fajta táplálkozási mód, amelynek során az állat erősen csapkodja a farkát a víz felszínén, majd elmerül, hogy zavaró buborékokat fújjon a zsákmánya köré, végül a táplálékot a szájába sodorja.
Ezt a taktikát a kutatók először 1980-ban figyelték meg egyetlen bálnánál a massachusettsi Cape Cod-ban, aztán a következő tíz évben elterjedt a regionális populációban.
Az óriás ámbráscetek „műveltsége" azonban jóval szélesebb körre terjed ki, mint csupán az innovatív táplálkozási módszerekre.
A nagy ámbráscetek úgynevezett akusztikus társadalmi csoportokra oszlanak
– magyarázta Hal Whitehead. – Nagycsaládokra, úgymond klánokra osztják fel magukat, amelyek mindegyikében jellegzetes mintázata van a csettintésekre hasonlító bálnaénekeknek, ami pont olyan, mint egy jól felismerhető dialektus.
A különböző nagycsaládok mindegyike más és más módot használ az éneklésre, a mozgásra, a vadászatra és a borjak gondozására. Ezek a különbségek elég behatók ahhoz, hogy biztosítsák az egyes csoportok túlélési előnyét például a ciklikusan jelentkező El Niño természeti jelenségek alatt.
A bálnák ráadásul meghallgatják a fajtársaik énekét, ezeket átveszik és szintén megtanulják egymásról.
A tanulmány szerint a lehetetlen esélyekkel szembeni túlélés a bálnák történetének meghatározó jellemzője, és még inkább az lesz, amikor a létüket fenyegető veszélyek elszaporodnak.
A 19-20. században a bálnákat, különösen a „nagy bálnák" kategóriájába tartozó tizenhárom fajt – például a kék bálnákat, a nagy ámbrásceteket és a hosszúszárnyú bálnákat – gőzhajókkal és szigonyágyúkkal üldözték, amelyek elől gyakran képtelenek voltak elmenekülni.
Emiatt az állatok száma drasztikusan zuhanni kezdett és hamarosan a kihalás szélére sodródtak.
Manapság a kereskedelmi célú bálnavadászat jórészt illegális, és számos faj állománya újra fellendült, ám még mindig szembesülniük kell az élőhelyeik növekvő destabilizálódásával, amelyet az ipari halászat, a zajszennyezés és az éghajlatváltozás okoz.
Akárcsak az emberek, úgy a bálnák is óvatosabbak és innovatívabbak lettek
– emelte ki Whitehead. – Az eredményeink alapján most még inkább szeretnénk nyomon követni ezeket a változásokat.
A szakemberek ezért a jövőben szeretnének még jobban elmélyülni a bálnák különböző társadalmi szokásaiban, vizsgálva azokat az előnyöket is, amelyeket az egyik csoport elsajátít, majd ezt átadva segítheti a faj túlélését.