Az 1560 és 1580 közötti olasz reneszánsz idején Milánóban kovácsolt fém páncélzatot arany és ezüst bevonattal látták el. A becslések szerint jelenleg körülbelül 500 000 eurót (184 millió forintot) ér az Agence France-Presse (AFP) szerint.
Januárban egy katonai régiségszakértő véletlenül vette észre a műtárgyat, miután felbérelték egy ingatlan-aukciós értékelésre a franciaországi Bordeaux-ban.
A származása miatt gyanúsnak tűnt, ezért értesítette a kulturális javak kereskedelme elleni küzdelem francia központi irodájának (OCBC) tisztviselőit, amely a történelmi és kulturális szempontból fontos lopott vagyontárgyak nyomon követésére szolgáló különleges rendőri egység.
A hatóságok ezután a Treima (az ellopott tárgyak elektronikus adatbázisa) által vezetett listáról azonosították az eltűnt páncélt.
A francia Treima adatbázisa jelenleg körülbelül 110 ezer fotót tartalmaz, amelyek 32 ezer esethez, ellopott műalkotásokhoz és műtárgyakhoz kapcsolódnak.
A páncél és a mellvért bonyolult kialakításai miatt a műtárgyakat „virtuóz készítésű presztízsfegyverekként" azonosították, amelyek értéke mintegy megegyezik a mai luxusautókkal
– mondta az AFP-nek Philippe Malgouyres, a Louvre örökségi műalkotásainak vezetője, amit a LiveScience tudományos online portál idéz.
A Malgouyres által „kivételesnek" titulált két darabot még 1922-ben a Rothschild család adományozta a Louvre-nak, amely a világ egyik leggazdagabb bankdinasztiája volt a 19. és 20. század elején.
Biztos voltam benne, hogy egyszer még látni fogjuk őket, mert igen egyedi tárgyakról van szó
– mutatott rá Malgouyres. – Ám soha nem tudtam volna elképzelni, hogy Franciaországban találjuk meg őket, és még mindig együtt vannak.
Hozzátette: nem ez a páncéllopás volt a Louvre legnagyobb művészi rablása; Vincenzo Peruggia 1911-ben ellopta a múzeum egyik leghíresebb festményét, a Mona Lisa-t, amit a hatóságoknak két évig nem sikerült előkerítenie.