A karcsú arany gyűrű átmérője 21,5 milliméter, aminek a tetején egy 12 milliméter széles kristálykő található, amely két aranyszállal készült díszes betűt takar. Utóbbiak valószínűleg kezdőbetűket jelölnek: JD (vagy ID) a Man-szigeti Manx Nemzeti Örökség (Manx National Heritage) szervezet szerint. A tudósok azt feltételezik, hogy ha az első betű egy „J", akkor ez azt jelentheti, hogy a most felfedezett gyűrű egykor James Stanley-hez, Derby hetedik grófjához tartozott, aki az angol polgárháború idején a királypárti ügy híveihez tartozott.
A korabeli levelek és dokumentumok azt jelzik, hogy a férfi J Derby-ként írta alá a nevét, így a JD kezdőbetűk tökéletesen passzolnának hozzá
– mondta Allison Fox, a Manx National Heritage régész kurátora a LiveScience online tudományos portálnak. – Sőt, a gyűrű kiváló minőségű, ami azt jelezi, hogy egy magas rangú vagy státuszú egyén számára, illetve nevében készült; ez a leírás megfelel James Stanleynek.
A gyűrűre Lee Morgan bukkant rá fémdetektorával még 2020 decemberében a Man-sziget déli részén, a Nagy-Britannia és Írország között fekvő szigeten. Az ékszert hivatalosan is „kincsnek" nyilvánították. A gyűrű peremét a kristály két oldalán, egy berakott fekete zománc díszíti.
A régészek szerint az 1600-as években készíthették, és Stuart-kori (1603–1714), úgynevezett gyászgyűrűként azonosították.
Ezeket az ékszereket néha a temetések után adták ki egy elhunyt személy emlékére, amelybe gyakran az elhunyt kezdőbetűit vésték.
James Stanley, más néven Strange báró és Derby grófja, I. Károly király ügyét támogatta, aki 1625-től 1649-ig uralkodott Angliában, Skóciában és Írországban, mielőtt kivégezték volna.
Az uralkodó tekintélyelvű politikája ellenségeskedéshez, majd az angol polgárháborúhoz vezetett 1642-től. A csaták sorozata a század végéig tartott, amely I. Károly és így a monarchia időleges megdöntéséhez vezetett.
Ha a szakemberek számításai helyesek, akkor a gyűrűt valószínűleg akkor készítették, amikor a parlamenti képviselők alig néhány évvel I. Károly király halála után, 1651 októberében kivégeztették James Stanley-t. Hozzátették: valószínűleg James Stanley feleségének, Charlotte-nak, Lady Derbynek készítették el a gyászgyűrűt.