WMO: a három legmelegebb év között van 2020

klímaváltzás
A klímaváltozás egyre extrémebb szárazságokat is okoz
Vágólapra másolva!
A koronavírus-világjárvány feltartóztatását célzó korlátozások sem tudták elejét vennie annak, hogy 2020 a három legmelegebb év egyike legyen a meteorológiai feljegyzések kezdete óta - közölte hétfőn a Meteorológiai Világszervezet (WMO).
Vágólapra másolva!

A koronavírus-járvány rövid távon ugyan csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást, az üvegházhatású gázok légköri koncentrációja azonban tovább növekedett a világszervezetnek a globális klíma állapotáról kiadott jelentése szerint. Ez megerősítette decemberi előrejelzését arról, hogy 2020 az eddig feljegyezett három legmelegebb év között van 2016 és 2019 mellett annak ellenére, hogy a tavalyi évben a La Nina jelenség hűtő hatása érvényesült.
2020-ban a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti időszakhoz képest.

A klímaváltozás egyre extrémebb szárazságokat is okoz Forrás: Shutterstock

Ha az üvegházhatású gázok kibocsátásának trendje folytatódik, a szén-dioxid globális koncentrációja idén elérheti a 414 ppm-et, vagy még magasabb értéket a 2019-ben mért 410 ppm-ről. Ez utóbbi 148 százalékkal több az iparosodás előtti időszakhoz (1850-1900) képest - olvasható a jelentésben.
Petteri Taalas, a WMO főtitkára szerint a jelentés ismét megerősítette, hogy a klímaváltozás irgalmatlan. Fel kell készülni a szélsőséges időjárási események növekvő számához, amelyek emberek millióinak halálát és jelentős károkat okozhatnak - tette hozzá.

Szakadék szélén vagyunk. Rekordmértékben olvadnak a jégmezők és a gleccserek, valamint a szárazság, a hőhullámok, az erdő-és bozóttüzek, a trópusi viharok szintén rekordmértékűek

- mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a Reuters brit hírügynökségnek.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!