Az idei évben az ellenőrzések során két ritka énekesmadárral is találkoztak a Bükki Nemzeti Parkban

vándorsólyom
Vándorsólyom (Falco peregrinus) fiókái sziklaüregben.
Vágólapra másolva!
A Mátra vulkanikus tömbjében több helyen is találkozhatunk kisebb-nagyobb, természetes úton létrejött sziklafallal, melyek egészen speciális élőhelyek.
Vágólapra másolva!

Ezek különleges adottságaik révén egészen speciális élőhelyek. Számtalan olyan védett, vagy ritka növényfajt ismerünk, melyek kimondottan ezekhez a sziklás élőhelyekhez kötődnek, ilyenek például az északi fodorka, az északi szirtipáfrány, a fekete madárbirs, vagy a szirti gyöngyvessző. Azonban nem csak a növények tudtak jól alkalmazkodni ehhez a különleges élettérhez, természetesen az állatvilág is meghódította ezeket a sivárnak, terméketlennek tűnő élőhelyeket.

A kotló uhu ügyesen rejtőzködik a sziklafalon. Forrás: https://www.bnpi.hu/hu/hir/sziklafalak-madarritkasagai

Egyes madárfajok számára különösen praktikusak a sziklafalak, ugyanis a meredek, megközelíthetetlen falfelületek rendkívül biztonságos fészkelőhelyet biztosítanak számukra. Két olyan fokozottan védett madárfajunk is van, mely legtöbbször az ilyen sziklafalakon fészkel.

Ez a két faj nem más, mint bolygónk leggyorsabb állatfaja, a vándorsólyom, és hazánk legnagyobb termetű bagolyfaja, az uhu.

Az 1970-es, 1980-as évek tájékán mindkét faj helyzete kritikus volt Magyarországon, szinte teljesen kipusztultak. Mára szerencsére fészkelőállományaik kapcsán lassú, de folyamatos növekedéséről beszélhetünk, azonban még mindig nagyon fontos feladat a fészkelő párok felderítése, megóvása, a fészkelések nyomon követése.

Vándorsólyom (Falco peregrinus) fiókái sziklaüregben. Forrás: https://www.bnpi.hu/hu/hir/sziklafalak-madarritkasagai

A Bükki Nemzeti Park a Mátra területén is minden évben ellenőrzi az alkalmas sziklafalakat, és próbálják kimutatni e két értékes faj jelenlétét. Nem csak a természetes sziklafalakat kell leellenőrizniük,

de a felhagyott, sőt a még működő kőbányákat is érdemes végignézni, ugyanis ezekben is olyan sziklafelületek alakulnak ki, melyek alkalmasak fészkelésre.

Felhagyott kőbánya sziklafalai. Forrás:https://www.bnpi.hu/hu/hir/sziklafalak-madarritkasagai

Az idei évben az ellenőrzések során két ritka énekesmadárral is találkoztak, melyek szintén a sziklás élőhelyek meghódítói. Az egyik kőbányában egy hím hajnalmadarat sikerült megfigyelnünk. Ez a gyönyörű énekesmadár egészen különleges életmódot folytat, a meredek sziklafalak nyújtotta zord körülményekhez kiválóan alkalmazkodott. A csuszkáéhoz hasonló testfelépítése alkalmassá teszi arra, hogy rendkívül ügyesen mozogjon akár a teljesen függőleges sziklafelületeken is, hosszú, lefelé hajló csőrével pedig képes hozzáférni a sziklarepedésekben tanyázó különféle rovarokhoz.

A hajnalmadár (Tichodorma muraria) ügyesen kapaszkodik a meredek sziklafalakon. Forrás: https://www.bnpi.hu/hu/hir/sziklafalak-madarritkasagai

A magashegységek fészkelő madara, hazánkban csak szórványos téli vendég. A Mátra hegységben dokumentált módon mindössze négy alkalommal fordult eddig elő, így igazi kuriózumnak tekinthető.

Havasi szürkebegy (Prunella collaris). Forrás: https://www.bnpi.hu/hu/hir/sziklafalak-madarritkasagai

Egy másik, szintén magashegységi faj is szemük elé került, az egyik kőbányában egy havasi szürkebegyet is sikerült megfigyelniük. Hazánkban szintén csak szórványos téli vendég, a Kárpátok magashegyi régióiból érkezik hozzánk. Ez a madár már kevésbé ügyesen mozog a függőleges sziklafelszíneken, jobban kedveli inkább a sziklagyepi vegetációval borított területeket, ahol gyommagvak után kutat. A Siroki-várban rendszeres vendég, ám a Mátra egyéb területein kimondottan ritka faj.

(Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!