A Seychelle-szigeteken sok hiedelem övezi ezt a kettős termésű pálmát. Az egyik monda szerint a gyümölcs magja lehetett az édenkerti tudás fájának a gyümölcse. Ez a világ legnagyobb növényi termése, aminek tömege elérheti a 18, de akár a 30 kilogrammot is.
A Coco-de-Mer a Seychelle-szigetek igen kedvelt kulturális és botanikai ikonja
– mondta Katy Beaver, a szigetek növényszakértője a The Guardian online portálnak, aki évek óta tanulmányozza a ritka pálmát. – Az akár harminc méter magas fán a világ legnagyobb és legnehezebb gyümölcsei teremnek, benne a maggal, ami a gigantizmus lenyűgöző esete.
A mag szuggesztív alakja szintén nagy figyelmet kapott, ezért erotikus szuvenírként is árulják.
A folklór és a legendák övezte pálma a Seychelle-szigetek 115 szigete közül csak kettőben – Praslinben és a közeli Curieuse-ban – nő természetes környezetében. Napjainkban már csak mintegy 8000 fával találkozhatunk itt, ezért a növényt veszélyeztetettnek nyilvánította a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a vörös listáján.
A tengerikókusz kétlaki növény és rendkívül lassú növekedési üteme is hozzájárult veszélyeztetett állapotához. Már a Covid-19 járvány előtt is virágzott a magjával kapcsolatos feketepiac (több helyen afrodiziákumként tekintenek rá), illetve a fenyegetései közé tartoznak az erdőtüzek, az éghajlati anomáliák miatt kialakuló, rendellenes esőzések, valamint a kártevők és a betegségek.
Ráadásul nem csak a különös alakú magok, hanem a héja is népszerű turisztikai ajándéktárgy.
A pálma jövőjének biztosítása érdekében a természetvédők a szigetlakókhoz fordultak. A tavaly nyáron elindított program során arra kérték őket, hogy nyújtsanak be engedélyt, majd háztartásonként öt-öt tengerikókusz magot ültethessenek a saját kertjükbe.
Azt reméljük, hogy az új rendszer lehetőséget nyújt a szigetlakóknak ahhoz, hogy jogszerűen termelhessenek kókuszdió növényeket, és ezzel elősegítsék a jövő megőrzését
– mutatott rá Dr. Frauke Fleischer-Dogley, a Seychelle- szigeteki Alapítvány (SIF) nonprofit szervezetének vezérigazgatója, amely a Mezőgazdasági, Éghajlatváltozási és Környezetvédelmi Minisztériummal (MACCE) együttműködve indította el a rendszert. – Ha a birtokukon egy Coco-de-Mer növény növekszik, akkor Seychellois-szigetek megosztott tulajdonjogot ad a fajnak.
Valamennyi csemetét regisztrálják és nyomon követik. A SIF a decemberi pályázati időszak végén 104 kérelmet kapott, amely 422 tengerikókusz magra irányult.
Mivel a csírázási folyamat több hónapot vesz igénybe, a szakemberek hat hónap után meglátogatják az ültetett magokat, és figyelemmel kísérik a fejlődésüket.
A tudósok azonban tisztában vannak azzal, hogy a tengerikókusz megmentése egy igen hosszú távú projekt, amely folyamán talán még mesterséges megtermékenyítésre is szükség lesz „útközben".