A tudósok eddig még nem találtak semmilyen meggyőző bizonyítékot a földön kívüli biológiára. A lehetséges távoli idegen civilizációk nyomait kutató SETI 1997-ben megfigyelt egy roppant érdekesnek tűnő jelet. Bár ezt az adást először földönkívüli eredetűnek gondolták, ám hamarosan kiderült, hogy nem idegenektől származik, hanem a SOHO napkutató műhold telemetria jele.
De mi történne, ha tegyük fel a jövő héten, vagy jövőre valóban fognánk egy kétség kívül földönkívüli civilizációtól származó jelet a kozmoszból?
A SETI azt tanácsolja, hogy először is mellőzzük az összeesküvés-elméleteket.
Szép számmal akadnak, akiknek az a meggyőződése, hogy ha a SETI kutatói idegenekre utaló bizonyítékot találnának, elhallgatnák és titkosítanák a hírt, valószínűleg a szövetségi kormány nyomására. Csakhogy a SETI nem a kormány intézménye, hanem egy Kalifornia állam területén működő nonprofit szervezet.
Ráadásul, amennyiben egy asztrofizikus rejtélyes jeleket érzékelne, az első dolog, amit tenne, hogy azonnal kapcsolatba lépne más obszervatóriumokkal, hogy segítsenek megerősíteni a felfedezést. Így már kezdet kezdetén egy csomó ember tudna erről; a titkosság tehát sem eshetőség, sem pedig politikai döntés kérdése.
Sokan úgy vélik, hogy egy ilyen hírtől pánikba esne a nyilvánosság, de a SETI erre a feltevésre azt válaszolja, hogy először mindenki tegye fel magának a kérdést: egy több ezer vagy milliónyi fényévről érkező megerősített jel miatt vajon kirohanna-e az utcára, vagy úgy kiborulna, hogy nem tudná kezelni ezt a hírt?
Úgy vélik, hogy ez egyáltalán nem valószínű. Valójában 24 éve már átesett a világ egy releváns kísérleten arról, hogy vajon hogyan reagálna a nyilvánosság egy ehhez hasonló esetben.
1996-ban felröppent a hír, hogy fosszilizált mikrobákat találtak egy olyan meteoritban, ami eredendően marsi lejtőtörmelékből származik, és, ami sok ezer éve hagyta el a vörös bolygót, egy nagyobb becsapódási esemény következtében.
Az ALH84001 jelű meteorit egy kis marsi minta volt, ami látszólag olyan mikrobák maradványait zárta magába,
amelyek – az akkori feltételezés szerint - egykor a bolygó tengereiben úszkálhattak.
Ez a hír valódi szenzációként robbant, de mégis, a nagyközönség nyugodt maradt a földön kívüli élet nyomainak hírére. (Az alapos vizsgálatok később cáfolták a „marsi fosszíliák" létét.) A felmérések szerint az emberek egyharmada szilárd meggyőződéssel hiszi, hogy a Föld most is idegenek által látogatott, akik rendszeresen felbukkannak a sztratoszférában, ufóként nyilvántartott csészealjaikban. „És ezek nem tébolyultak, hanem minden reggel munkába menő emberek"- írja a SETI.
Pánik eddig ugyan még nem volt, de vajon létezik-e valamilyen formális terv arra az esetre, ha bizonyossá válna, hogy földönkívüli civilizáció nyomaira bukkantak? Az 1980-as években a SETI programot elindító egyik fizikust, John Billinghamet különösen érdekelte az a kérdés, hogy vajon mik lennének annak a társadalmi következményei, ha földönkívülieket találnának.
Billingham ezért informális és formális megbeszéléseket szervezett a kutatás társadalmi következményeiről. ( Az 1992-ben tartott munkaértekezlet jegyzőkönyvét publikálták is.) A kutató arra a következtetésre jutott, hogy az idegenek kérdését övező paranoia és a hidegháborús verseny miatt egy protokollt kellene létrehozni, amelyben lefektetik azokat a lépéseket, amiket akkor kellene megtenni, ha egy idegen civilizáció létét bizonyító jelet találnának.
1989-ben ezért megakották a Declatation of Principles Concerning the Conduct of the Search for Extraterrestrial Intelligence elenevezésű dokumentumot, amely azokat az elveket rögzíti, amiket a földönkívüli intelligencia kutatásakor kell figyelembe venni.
A dokumentumot alapvetően abból a célból alkották meg, hogy a hidegháborúban szemben álló szuperhatalmak egyike se próbáljon meg információt monopolizálni a SETI észlelésivel kapcsolatban. A nyilatkozatnak nincs jogszabályi ereje, és nem is minden SETI kísérletet végző csoport írta alá a dokumentumot.
Az ENSZ szintén kevés érdeklődést mutatott e kezdeményezés iránt.
Mindazonáltal a nyilatkozat de facto útmutatóvá vált arra, hogy milyen intézkedéseket kell tenni egy távoli civilizációra utaló jeltalálás után. Mivel az eredeti nyilatkozat több pontja is homályos és önellentmondásos volt, ezért az IAA (Internaional Academy of Astronautics) létrehozott egy rövidebb és világosabb változatot 2010-ben, amely, akárcsak az elődje, kevés feltételt tartalmazott.
Az egyik alapvető kikötés szerint egzakt módon kell igazolni, hogy valóban egy földönkívüli civilizációtól származik a forrás, a második, hogy be kell jelenteni a felfedezést a világnak, a harmadik pedig, hogy mindaddig ne továbbítsanak választ, amíg egy szélesen reprezentatív nemzetközi testülettel, mint amilyen például az Egyesült Nemzetek Szervezete, nem tartottak előzetes konzultációt.
A hamis riasztásokkal és álhírekkel kapcsolatos eddigi tapasztalatok megmutatták, hogy egy ilyen típusú felfedezés azonnali következményeit nem lehet a dokumentumban megfogalmazott egyszerű módon kezelni. Minderre jó példa, amikor 1997-ben egy olyan jelet detektáltak,
amelyről egy bő napig úgy tűnt, hogy valódi, és földönkívüli civilizációtól származik.
Mivel a SETI projekt nem titkos, ezért az észlelés gyorsan ismertté vált a kutató közösségen kívül is. A jel felfedezését követő 15 órán belül például már a New York Times telefonált a SETI-nek az esetről érdeklődve.
Ez pedig azt mutatja, hogy az események nyilvánosságra hozatalának folyamata korántsem olyan fegyelmezett mederben zajlik, mint ahogyan a nyilatkozatban feltételezték. A hipotetikus jel azonosítását egy olyan , akár napokig vagy hetekig tartó periódus követi, amikor a SETI - kutatók és mások is azon dolgoznak, hogy megerősítsék a jel eredetiségét, ám de arra kell számítani, hogy a média már ezalatt a kritikus szakasz alatt is végig cikkezni fog az ügyről.
Megelőzendő e kaotikus helyzetet, az IAA SETI Permanent Committee nevű bizottsága létrehozott egy albizottságot abból a célból, hogy kezelje a jel észlelése utáni forgatókönyveket.
A csoport úgy vélte, hogy kívánatos lenne elindítani egy olyan internetes oldalt, amelyen legitim SETI csoportok posztolhatnának információkat az érdekesnek tűnő jelekről. Az oldal hasznos lenne más SETI csoportok és a média számára is,
mert egyfajta megvesztegethetetlen autoritásként szolgálna bármely felfedezett jel tekintetében.
Sajnos azonban ez az ötlet nem realizálódott. A fenti példák némi támpontot adhatnak ahhoz, hogyan gondolkozzunk egy idegen civilizációtól származó jelre adott azonnali reakciókról.
Egy lehetséges földönkívüli intelligencia létezésének hosszú távú társadalmi következményeit azonban nehéz felmérni. Természetesen egy ilyen felfedezés azonnal bebizonyítaná, hogy az élet olyan folyamat, amely sok távoli világban is kialakult, és hogy az intelligenciává válásának nem nulla a valószínűsége - ezek az elképzelések azonban jelenleg nem többek még vonzó hipotéziseknél.