Végzetesen visszaszorulhatnak a főemlősök Afrikában

gorilla
A hegyi gorillák az erdős élőhelyeket kedvelik
Vágólapra másolva!
Természetes környezetük mintegy 90 százalékát elveszíthetik Afrikában a főemlősök a következő évtizedekben a globális felmelegedés és az élőhelyek elpusztítása miatt egy nemzetközi kutatócsoport előrejelzése szerint.
Vágólapra másolva!

Több száz élőhely adatait vizsgálták

A gorillák, csimpánzok, bonobók már ma is a veszélyeztetett vagy a súlyosan veszélyeztetett fajok közé tartoznak. A klímaválság, természetes környezetük elpusztítása, valamint az emberi népesség növekedése fogja megtizedelni a soraikat 2050-re. Az ily módon veszélyeztetett természetes élőhelyeik fele nemzeti parkokban és természetvédelmi területeken terül el - olvasható a The Guardian című brit napilap honlapján.

A hegyi gorillák az erdős élőhelyeket kedvelik Forrás: John Downer Productions

Mintegy 50 egyetem, kutatóintézet és fajmegőrző szervezet szakértői szerint ugyan újabb területek klimatikusan megfelelővé válhatnak a főemlősök számára,

ám a szakemberek kételkednek abban, hogy az állatok képesek lesznek időben elvándorolni ezekbe a térségekbe.

A kutatók elemzésükben a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatbázisát használták, amely a fajok populációiról, a rájuk leselkedő veszélyekről és a fajmegőrzési erőfeszítésekről tartalmaz adatokat az elmúlt húsz évből több száz élőhelyről.

Az afrikai főemlősök a természetes élőhelyeik nagyobb részét már elvesztették Forrás: Adrian Tordiffe

Ezeket az adatokat modellezték a globális felmelegedés, az élőhelyek elpusztítása és az emberi népességnövekedés jövőbeni hatásainak figyelembe vételével.

Jóval kisebbre zsugorodtak a főemlősök élőhelyei

Bár vannak bizonytalanságok az adatokban és a modellezés eredményeiben, "lesznek változások, és nem jó irányban" - hangsúlyozta Joana Carvalho biológus, a liverpooli John Moores Egyetem kutatója, a Diversity and Distributon című folyóiratban megjelent tanulmány vezetője. "Ha a klímaváltozást hozzáadjuk a területveszteségek jelenlegi okaihoz, a kép lesújtó. A jelenlegi élőhelyek jóval kisebbek a korábbiaknál" - tette hozzá.

Egy nőstény csimpánz a kölykével a guineai Bafin Nemzeti Park őserdejében Forrás: Great Apes Survival Partnership

A legtöbb főemlős élőhelyként a síkvidéket kedveli,

de a klímaváltozás miatt a síkságokon melegebb, szárazabb, kevésbé kedvező lesz az időjárás. A magasan fekvő, hegyvidéki területek vonzóbbá válhatnak számukra, feltételezve, hogy eljutnak oda, de ahol nincsenek ilyen térségek, a főemlősök nem tudnak hová vándorolni.

Mindenféleképpen tovább fognak csökkeni a természetes élőhelyek

"Ha a klímaváltozás a különböző növényeket a hegyekbe űzi, ez azt jelenti, hogy az összes állatnak, nemcsak a főemlősöknek, szintén a hegyekbe kell húzódnia vagy élőhelyükön kihalnak. De ha a hegyek alacsonyak, sok faj nem lesz képes magasabbra vándorolni, és nagyszámú állat és növény fog eltűnni" - magyarázta Fiona Maisels, a New York-i székhelyű Wildlife Conservation Society kutatója.

Kétféle modellszámítást is elvégeztek az afrikai főemlősök élőhelyeivel kapcsolatban Forrás: SchisCom

A szakemberek két forgatókönyvet elemeztek: az egyikben figyelembe vették a klímaváltozás, az élőhelyvesztés és az emberi népességnövekedés mérséklésre tett erőfeszítéseket, a másodikban azt modellezték,

hogy mi történik, ha nem tesznek ezek ellen semmit.

Ám viszonylag kis különbséget találtak a prognosztizált területvesztések között, az első forgatókönyv szerint ez 85 százalék lehet 2050-re, a második szerint pedig 94 százalék.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!