A nyári lúd (Anser anser) Eurázsia jelentős részén elterjedt faj. Nagyon korán kezdi a költést, gyakran már márciusban kotlik. Nádasokban mocsarakban költ, fészkét általában nádból építi.
Fészekalja legtöbbször 5-6 tojásból áll, de előfordulhat, hogy több tojó azonos fészekbe rakja a tojásait. A fiókák 27-28 nap múlva bújnak ki a tojásból, fészekhagyóak. Csak a tojó ül a tojásokon de mindkét szülő vezeti védelmezi őket. A fiatalok kéthónaposan már önállóak, nyár közepére a családok nagyobb csapatokba verődnek. Táplálékukban a szárazföldi fűfélék dominálnak, de kevés vízinövényt is fogyasztanak. Gabonatarlókra és vetésekre is kijár táplálkozni.
A színes nyakgyűrűknek köszönhetően az elmúlt időszakban többször is leolvasásra került a H 189 és H 190 számú nyakgyűrűt viselő nyári ludak, amelyek idén is fiókákat vezető libacsaládot alkotnak.
A MME gyűrűzési adatbázisából kiderül, hogy a két öreg madarat 2020. május 16 -án szintén a Velencei-tónál az Agárdi Park Strandon gyűrűzte meg Dr. Koleszár Balázs. A két madár már 2020-ban nagy valószínűséggel egy pár alkotott és együtt nevelték akkor is fiókáikat.
A gyűrűzés óta is a rendszeres és nagy számú gyűrű leolvasásoknak köszönhetően az is látszik, hogy a két madár azóta még a téli időszakban is együtt mozgott a tó környékén.
A nyári lúd a házilúdfajták többségének őse. Neve arra utal, hogy nyáron, költési időben is megfigyelhető Magyarországon, szemben a többi vadlúddal, melyek nem költenek nálunk. Hazai állománya a sok évtizedes védelemnek és vadászati tilalomnak köszönhetően napjainkra jelentősen megerősödött, így újra vadászhatóvá tették. Ősszel a hazai állomány mellé északról érkeznek vendégek, a tél beálltával együtt vonulnak dél felé. Kis csapatai rendszeresen áttelelnek.
Eurázsia jelentős részén elterjedt faj, a többi lúdfajnál délre népesíti be a vizes élőhelyeket. Nagyon korán kezdi a költést, gyakran már márciusban kotlik.
(Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)