Őserdőirtás okozza a példátlan szénkibocsátást

esőerdő
A mértéktelen erdőirtásnak rendkívül káros következményei vannak ( a kép illusztráció)
Vágólapra másolva!
Példátlanul nőtt a szénkibocsátás az egyre nagyobb mértékű erdőirtás miatt Délkelet-Ázsiában a Leedsi Egyetem kutatói szerint.
Vágólapra másolva!

Évente 400 millió köbtonna szén kerül az atmoszférába

A térségben évente mintegy 3,22 millió hektárnyi erdőt vágtak ki a mezőgazdaság intenzifikálására 2001-2019 között, ami miatt évente több mint 400 millió köbtonna szén került a légkörbe.

Az erdőirtás egyre inkább a magasabban fekvő, meredekebb hegyoldalú térségekbe helyeződik át

- írták a kutatók a Nature Sustainability folyóiratban megjelent tanulmányukban.

A trópusi esőerdők alkotják a föld fajokban leggazdagab élőhelyeit Forrás: http://www.bbc.com/earth/story/20150914-when-global-warming-made-our-world-super-hot

"A síkságokon elterülő trópusi erdőket már kivágták a mezőgazdaság számára Délkelet-Ázsiában. A múltban a hegyvidéki erdőket megkímélték, mivel a meredek lejtők és a nagy tengerszint fölötti magasság miatt az erdőirtás bonyolult művelet volt" - mondta Dominick Spacklen professzor, a tanulmány társszerzője.

A térségben található a trópusi erdőségeknek csaknem a fele

"Tanulmányunk megmutatja, hogy az erdőirtás áthelyeződött a hegyvidéki térségekbe és az utóbbi tíz évben felgyorsult" - tette hozzá. "Ezekben a hegyvidéki erdőkben páratlanul gazdag a biodiverzitás, és létfontosságúak a széntárolásban, ezért aggasztó, hogy az erőirtás határai egyre magasabbra tolódnak. Elvesztésük nagy csapás a természetre és felgyorsítja a klímaváltozást" - magyarázta.

A mértéktelen erdőirtásnak rendkívül káros következményei vannak ( a kép illusztráció) Forrás: AFP/Antonio Scorza

Délkelet-Ázsiában van a világ trópusi hegyvidéki erdőinek mintegy fele.

A térségben évente kivágott 3,22 millió hektárnyi erdő mintegy 31 százalékát a hegyekben irtották ki - derült ki műholdas adatok elemzéséből.

Trópusi esőerdő Szumátrán Forrás: Opiliones Wiki - Fandom

A kutatók kimutatták, hogy miközben a 2000-es években a szénveszteség nagy része a síkságokon végzett erdőirtás követkeménye volt, például Indonéziában, a 2010-es években a hegyvidéki térségekben nőtt jelentősen a szénveszteség, különösen Mianmarban és Laoszban.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!