A hajóféreg (Teredinidae) tulajdonképpen nem féreg, mert valójában a kagylók egy szokatlan sós vízi csoportjába tartozik, jócskán redukálódott, visszafejlődött házzal. Azért vált hírhedté, mert belefúrja magát a tengervízbe merült faanyagokba, ezáltal sok esetben megrongálja a fából készült építményeket, például mólókat, dokkokat, fa hajókat.
Hihetetlen állatok, és nem véletlenül hívják őket a tengerek termeszének
– mondta Reuben Shipway, az angliai Portsmouth Egyetem mikrobiológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Már az ókori görögök is írtak róluk, de Kolumbusz Kristóf is elvesztette flottáját a pusztításuk miatt, ráadásul a hajóférgek ma is dollármilliárdos károkat okoznak minden évben.
Ám ezek az állatok tele vannak rejtéllyel.
A termeszekhez hasonlítva a hajóférgek vizsgáltát a tudósok korábban valamilyen oknál fogva elhanyagolták.
Ennek eredményeként nagyon keveset tudunk arról, hogy ezek az izgalmas, tengeri élőlények miként emésztik meg a fás növényi anyagokat.
Az emésztés általában ugyanis a mikrobákkal kapcsolatos, de a hajóférgeknél csak nemrégiben találtak meglepően steril bélrendszert a tudósok. Míg kopoltyúik szükség esetén enzimeket juttathatnak a cellulóz megemésztésére, a kutatók nem tudják kideríteni, pontosan „hogyan működnek". A Frontiers in Microbiology tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint
a hajóférgeknek nem kell megküzdenie például a ligninnel, amely egy bonyolult kémiai anyag, amit többnyire fából nyernek.
Ezeknél az álltoknál hiányoznak azok az enzimek, amelyek általában lebontják ezt a kemény anyagot.
Megvizsgáltuk a hajóféreg öt különböző fajának teljes genomját, és olyan specifikus fehérjecsoportokat kerestünk, amelyek létrehozzák azokat az enzimeket, amelyekről tudjuk, hogy képesek megemészteni a lignint
– mutatott rá Stefanos Stravoravdis, a Massachusettsi Egyetem mikrobiológusa. – A keresésem sikertelenül zárult.
Tehát hogyan emésztik meg a hajóférgek a fát? Ez továbbra is rejtély marad. A sós vizes kagylók e csoportjával kapcsolatos korábbi kutatások során sem sikerült azonosítani egyetlen olyan enzimet sem, amelyről ismert, hogy lebontja a lignint; csak azokat, amelyek a cellulózt bontják le.