A valós adatok segítségével készített számítógépes modellek alapján a tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy „egy reális erdőfelújítási forgatókönyv" elegendő lenne ahhoz, hogy
a nyári csapadékmennyiség évente 7,6 százalékkal növekedjen Európában.
Mindez azon az elképzelésen alapul, hogy a rendelkezésre álló földterület 20 százalékát a műholdas térképészeti technikák alapján átalakítják, és az „extra" eső nemcsak magukra az erdőkre esik, hanem szélirányban is. Ez különösen fontos a nyári hónapokban.
Eredményeink arra utalnak, hogy az erdősítés jelentős változásokat hozhat a csapadékmennyiség tekintetében Európában
– írják a kutatók a Nature Geoscience tudományos szaklapban publikált tanulmányukban. – A jó hír egyben figyelmeztetést is takar: a hevesebb téli csapadék intenzívebbé válhat az egész kontinensen, ha ezeket a kijelölt területeket erdővé alakítják.
A szakemberek szerint ezt a jövőben alaposan meg kell fontolni. Noha a tudomány többször bizonyította, hogy az erdős területeken általában több eső esik,
ennek a mechanizmusait még nem sikerült teljes körűen megmagyarázni.
Ebben a tanulmányban a csapat azt feltételezte, hogy az erdők a mezőgazdasági földterületekhez képest megnövekedett felületi érdességgel szintén hatással vannak a légturbulenciára, ami a kicsapódó légtömegek lelassulását és a helyben maradását okozza.
Az erdős területek a tanulmány szerint télen melegebb, nyáron pedig hűvösebb területekhez vezetnek.
Ez megmagyarázhatja az általunk megfigyelt lokális jelenségek szezonális ciklusát, mivel a melegebb hőmérséklet a föld felszínén destabilizálja a bolygó határrétegét, ezáltal elősegítve a csapadékképződést –
mondta Ronny Meier, a svájci ETH környezettudósa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Az, amit a fatelepítésekről tudunk, segíthet mérsékelni az elkövetkező években Európában várható, egyre szárazabb nyári hőmérsékleteket, mivel a földgömb is egyre melegebbé válik.
Hozzátette: a legveszélyesebb éghajlatváltozási jelzés, amelyre a csapadékkal kapcsolatban számítanak, az a nyári csapadékmennyiség csökkenése, amely várhatóan Európa déli részein, például a Földközi-tengeren várható.
A tanulmány szerint az erdősítés itt is a csapadék növekedéséhez vezetne, ami tehát igencsak előnyös lenne a klímaváltozás káros hatásaihoz való alkalmazkodás szempontjából.
Bár a kutatás néhány kérdést megválaszolatlanul hagy, és az eredmények a modellezett adatok becslésein alapulnak, a tanulmány készítői szerint fontos evidenciákra mutatnak rá azzal kapcsolatban, hogy a változó földhasználat hosszú távon hogyan befolyásolja az éghajlatot.
Ahogy fogalmaznak, a faültetés mindig jó ötlet: megköti a szén-dioxidot, növeli a biológiai sokféleséget, és a talajvédelmet is biztosítja.