Az embereknél ezt epizodikus emlékezetnek nevezik, ami a hosszú távú emlékezeti rendszernek aza a része, amely azért a képességünkért felelős, hogy új ismereteket vagyunk képesek elsajátítani, és azokat összefüggésbe tudjuk hozni önmagunkkal és környezetünkkel. Ez szemben áll a szemantikai memóriával, ahol a múltban tanultakra anélkül emlékezünk, hogy azt megtanulnánk.
Most a kutatók „epizódszerű emlékezetről" számoltak be a tintahalaknál és úgy gondolják, hogy mindez a párosodási szokásaihoz köthető.
A szakemberek szerint ráadásul ezek az állatok azért is jó alanyai a Proceedings of the Royal Society B tudományos szaklapban publikált tanulmánynak, mert csak pár évig élnek, így könnyebb összehasonlítani az emlékeiket az élettartamuk alatt. Az új kísérletek alapján úgy tűnik, hogy az életük késői emlékei borotvaélesek maradnak.
A tintahal emlékszik arra, hogy mit, hol és mikor evett, és ezt használja a táplálkozási döntései irányítására is a jövőben
– mondta Alexandra Schnell, a Cambridge Egyetem összehasonlító pszichológusa a ScienceAlert online tudományos portálnak. – Ami meglepő, hogy ezt a képességüket nem veszítik el az életkorral annak ellenére, hogy más öregedési jeleket viszont mutatnak, mint például az izomfunkció és az étvágy elvesztése.
A csapat 24 közönséges tintahallal (Sepia officinalis) végzett kísérleteket: kétféle táplálékot adtak nekik: a faj által kedvelt garnélarákot és királyrákot.
A későbbi teszteken ezek a puhatestűek bebizonyították, hogy emlékeznek a teszt „mit-hol-mikor" elemeire, ami az epizódszerű memóriát bizonyítja.
Ez azt jelenti, hogy az állatok „tudták, hogy hol kaphatják meg a kívánt ételt".
A kutatók szerint ennek a kiváló memóriának az az egyik magyarázata, hogy a tintahal szeretné minél szélesebb körben terjeszteni a génjeit.
Egy idősebb tintahal ugyanolyan jól teljesített a memóriafeladatban, mint a fiatalabbak; sőt, az idősebbek közül sokan jobb emlékezettel bírtak a tesztfázisban
– magyarázza Schnell. – Úgy gondoljuk, hogy ez a képesség segíthet nekik emlékezni arra, hogy "kivel" párosodtak, így nem mennek vissza ugyanahhoz a partnerhez.
A szakemberek szerint azonban még sokat kell dolgozniuk azon, hogy pontosan megismerjék, hogyan működik állatoknál az epizódszerű emlékezet. A figyelemreméltó képesség bizonyítékát már megfigyelték többek között a patkányoknál és a szajkóknál.