A városi környezetből származó gyermekeknél 2,6-szor nagyobb az esélye a rövidlátás kialakulásának, mint a vidékről származó gyermekeknél, ahol több zöld terület veszi körül őket. Összefüggés lehet a zöldterület és a rövidlátás között - állapították meg az Ophthalmology című folyóiratban megjelent tanulmányukban kínai kutatók.
A dél-kínai Kanton tartományban található Szun Jat-szen Egyetem kutatói a kínai Gaofen-2 távérzékelő műhold segítségével 20 hazai és külföldi intézettel együttműködve nagyszabású korcsoportelemzést végeztek. 113 iskola több mint 142 ezer hat és kilenc év közötti diákját vizsgálták. Azokat a tanulókat kizárták a vizsgálatból, akik korábban merev kontaktlencsét viseltek, orvosi kezelésben részesültek, vagy olyan betegségben szenvedtek, amely befolyásolhatta látásukat vagy látásfejlődésüket.
A kutatásban az úgynevezett normalizált vegetációs index (NDVI) segítségével határozták meg, hogy a tanulók környezetében mennyi zöldterület volt. Az NDVI széles körben használt műholdas vegetációs index, mely azt jelzi, hogy egy felszín mennyire zöld, vagyis milyen a fotoszintetikus aktivitása.
A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy egy iskola NDVI-értékének 0,1-es növekedése a tanulók rövidlátás-gyakoriságának 3,6 százalékkal kisebb növekedésével jár együtt. A nem rövidlátó tanulók esetében pedig az iskolai zöldfelület NDVI-értékének minden 0,1-es növekedése 19,8 százalékkal csökkentette a rövidlátás kockázatát.
A tanulmány várhatóan segít a döntéshozóknak a beavatkozási stratégiák kidolgozásában, például az iskolai zöldfelületek növelésében, hogy ne romoljon az iskoláskorú gyermekek látása.