Az elmúlt évtized során bizonyítékok gyűltek/épültek söösze annak a kontraintuitív ötletnek az alátámasztására, hogy az utbbi idők hideg telei közül néhány, közepes hosszúságikörön Észak-amerikában és Eurázsiában azzal áll összefüggésben, hogy az Északi-sark gyorsabban melegszik, mint a világ többi része, a klímaváltozás következtében.
Ez a kapcsolat még nincs teljesen megalapozva. Azonban, a Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósa, Judah Cohen által vezetett csoport azt találta, hogy az eltűnő tengeri jég és az erősebb hóesés az Északi-sarkon az utóbbi 40 év során, a klímaváltozás okozta hatások, lehet, hogy meghajtói a hideg téli időjárásnak Észak-Amerikában és Eurázsiában.
Úgy tűnik, hogy a gyors melegedés az Északi-sarkon megszakította – azaz kiterjedt - a sztratoszferikus sarki örvényt (hideg szelek magasan a sarkok felett) oly módon, hogy az Észak-Amerika felett lévő atmoszferikus cirkulációnak véget vetett szokatlan hideg téli időszakokat okozva.
A kutatók modellezték az Északi-sark havát és jegét, valamint megfigyelték a havat és a tengeri jeget 1980 októberétől 2021 februárjáig, továbbá használták a sarki örvényekről az adatokat és ÉSzak-Amerika hőmérsékleti adatait.
Cohen és kollégái azt mondják, analízisük azt sugallja, hogy a Texast sújtó februári hideg valószínűleg a sztratoszferikus örvény ugyanazon hónapban történt megzavarására adott reakció volt.
Jennifer Francis a massachusettsi Falmouthban lévő Woodwell Klímakutató Központ tudósa azt mondja, hogy analizálva a megfigyeléseket és a modell szimulációkat a konklúzió jól alátámasztott és segít megmagyarázni hogy az extrém hideg időszakok mint a texasi múlt februárban mégis valószínűek - és talán még inkább - ahogy a klíma krízis kibontakozik.
(Forrás: New Scientist)