Számos olyan szív-érrendszeri állapot létezik, amelyik csak terhelés során okoz tüneteket. Ilyen esetben hiába végeznek a páciensen nyugalmi EKG-t vagy szívultrahangot, nem derül fény a problémára – éppen a nyugalmi állapot miatt. Ilyen esetben jelent kiváló eszközt a terheléses szív ultrahang, amelynek lényege, hogy miközben a páciens egy fekvőkerékpárt teker – vagyis fizikai terhelésnek van kitéve – a szívműködése ultrahanggal vizsgálható.
- Ezen vizsgálat hiányában is kivitelezhető a szív terhelése, de ezt csak különböző gyógyszerekkel tudjuk megoldani. Nyilvánvaló, hogy a fiziológiás terhelés, vagyis a fekvőkerékpár használata ennél jóval természetesebb, mellékhatásoktól mentes és biztonságos vizsgálat – hangsúlyozza Müller doktor. – Nem véletlen, hogy szakmai ajánlások szerint is a terheléses szív ultrahang vizsgálat a koszorúér szűkület kimutatásának hatékony, elsődlegesen ajánlott módszere, hiszen a szintén ezt vizsgáló CT-vel szemben nem okoz sugárterhelést sem. Bár bizonyos esetekben, például tüdőbetegség vagy szívizom-gyulladás, mellkasi deformitások esetén mégis más módszert kell választanunk.
• Ha a nyugalmi EKG során nem derült ki, mi a tünetek oka és a terheléses EKG-val sem sikerült teljes biztonsággal kizárni a koszorúér szűkület jelenlétét.
• Ha az elvégzett koszorúér CT segítségével sem lehet biztosan megítélni egy adott szűkület mértékét, súlyosságát.
• Ha a nyugalmi szívultrahang során fény derült a szívbillentyű betegségre, bizonyos esetekben szükség lehet terheléses ultrahangvizsgálatra is.
• Ha mellkasi fájdalmat érez a páciens, illetve fizikai terhelésre nehézlégzés vagy fulladás jelentkezik nála.
- Amikor terheléses szív ultrahang vizsgálatot végzünk, az semmilyen speciális előkészületet nem igényel a pácienstől, mindössze sportos, kényelmes ruházat szükséges hozzá. Az is praktikus, ha a vizsgálat előtti 1-2 órában már nem eszik túl sokat a páciens, de ez minden fizikai aktivitás előtt ajánlott. Az egyetlen plusz teendő azon betegekre vonatkozik, akik már szednek valamilyen szívgyógyszert, erről ugyanis előzetesen egyeztetni kell a vizsgálatot végző orvossal, hiszen előfordulhat, hogy jellemzően a béta-blokkoló szedését 1-2 nappal korábban fel kell függeszteni. Erről azonban csakis a kardiológus dönthet – figyelmeztet dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa. - Maga a vizsgálat egy fokozatosan nehezedő tekerést jelent, amíg el nem érjük az előzetesen meghatározott célértékeket. A szívultrahang felvételek így nem csak nyugalmi állapotban, terhelés előtt, de enyhe terhelésnél, nagy terhelésnél és terhelés után is elkészülhetnek, ami már igazán pontos képet tud adni a szív működéséről és a koszorúerek állapotáról.
(Forrás: KardioKözpont (www.kardiokozpont.hu))