Összesen 26 szőlőfajta több mint 300 parcelláján foglalkoznak a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetét (PTE SZBKI) szakemberei klónszelekciós nemesítéssel. Az egyetem tájékoztatása szerint az elmúlt időszakban
az intézet fajtafenntartói és nemesítési tevékenységéből született klón- és fajtajelöltekből az ország számos borvidékén összehasonlító, fajtaérték-kutatásra alkalmas kísérleti ültetvények létesültek.
Ilyen ültetvényekben helyezték el további vizsgálatok céljára az újra termesztésbe vonható ősi kárpát-medencei fajtákat, a szelekciós és a keresztezéses nemesítési munka jelöltjeit.
Intézetünkben a nemesítési tevékenység az alapítás óta kiemelt jelentőségű feladat
– mutatott rá az egyetem. – A biológiai sokféleség megőrzése, a fajok, fajták és változatok fenntartása és a biológiai alapok fejlesztése – köztük a magas biológiai értékű és minőségű új fajták előállítása, és új klónok szelektálása – a környezeti, gazdasági kihívásokra adandó hatékony válaszadásban, a csúcsminőségű borok készítésében és a versenyképességben nélkülözhetetlen.
A szakemberek kiemelték: ezeknek a kutatásoknak a gyakorlatban is megjelenő kedvező hatása csak akkor vezet eredményre, ha az ebből születő erőforrásokat a termelők közvetlenül is hasznosíthatják.
Ahhoz azonban, hogy az új erőforrások gyorsan és nagy felületen, a termelésben is megjelenjenek, több feltételnek kell teljesülnie.
Egyrészt szükségesek olyan, több borvidéken létesített, eltérő ökológiai adottságokkal rendelkező kísérleti ültetvények, ahol a fajta- és klónjelöltek genetikai, illetve szőlészeti-borászati értékét, teljesítményét tanulmányozhatják; másrészt olyan patogénmentes törzsállományok létrehozása is elengedhetetlen, amelyek a nagy biológiai értékű és egészséges szaporítóanyagok előállítását biztosítják.
Intézetünk a genetikai erőforrások hasznosítása terén a perspektivikus ősi hungarikum fajták termesztésbe vonásában az elmúlt 15 évben jelentős eredményeket ért el, mint például a Csókaszőlő, a Sárfehér vagy a Szerémi zöld
– mutattak rá a szakemberek a hozzánk eljuttatott közleményben. – Emellett 26 szőlőfajta, köztük regionális-, táj- és világfajták, több mint 300 parcelláján foglalkozunk klónszelekciós nemesítéssel.
Kiemelték: az elmúlt időszakban az intézet fajtafenntartói és nemesítési tevékenységéből született klón- és fajtajelöltekből az ország számos borvidékén összehasonlító, fajtaérték-kutatásra alkalmas kísérleti ültetvények létesültek, ahol
további vizsgálatok céljára elhelyezték az újra termesztésbe vonható ősi kárpát-medencei fajtákat, a szelekciós és a keresztezéses nemesítési munka jelöltjeit.
Caroline Charette, Kanada magyarországi nagykövete elsősorban a csemege szőlőfajták iránt mutatott kiemelt érdeklődést, valamint a rezisztens, tehát a különböző betegségeknek ellenálló fajták, és az ezekkel kapcsolatos kutatások iránt. Elismerően szólt a PTE SZBKI génbankjáról, amely remek alapot kínál az itt zajló kutatásokhoz, fejlesztésekhez.
A héten tett látogatáson dr. Bencsik Dávid helyettes államtitkár elmondta, „Csodálatos lehetőségeket nyújt a magyar borászat jövője szempontjából az intézet fizikai és szellemi tudástára."