A köhögés okai elhúzódó, elhanyagolt allergiás tünetekis lehetnek. Ha a légúti allergia miatt kialakult orrnyálkahártya-gyulladást nem kezeljük, akkor akár krónikus orrmelléküreg-gyulladás is jelentkezhet. Ennek jellegzetes tünete a hátsó garatfali csorgás, amikor az orrváladék a garat irányába távozik. A betegek érezhetik is ezt, mintha valami állandóan ingerelné a garat, a torok környékét.
Emiatt – főként fekvő testhelyzetben – gyakori köhögés jelentkezhet. Ilyen esetben a köhögés csak az alapbetegség, jelen esetben az allergia kezelésével fog megszűnni. Természetesen más okból pl. légúti fertőzés, fog eredetű arcüreggyulladás is okozhat hasonlót tüneteket köhögés szempontjából.
Érdemes a rendszeresen szedett gyógyszerek betegtájékoztatóját is elolvasni, ha gyakori köhögéstől szenvedünk. A köhögésokai lehetnek a vérnyomáscsökkentő készítmények is. Ez a mellékhatás egyáltalán nem ritka, megközelítőleg 5-ből 1 embert érint. A köhögés hetekkel, de akár hónapokkal később is jelentkezhet azután, hogy elkezdtük szedni a gyógyszert. Ilyen esetben konzultáljunk a kezelőorvossal, megoldást a gyógyszer cseréje jelent.
Ha a köhögés jellemzően fekvő testhelyzetben, éjszaka jelentkezik, mellette egyéb tünet, például fáradékonyság, nehézlégzés, mellkasi panasz, boka dagadás is fennáll, akkor javasolt kardiológussal is konzultálni. Ilyen esetben a szívbetegséget kell kezelni a köhögés megszűnéséhez.
A köhögés okai az emésztéssel is összefügghetnek. Gyakori eltérés a reflux, a gyomorégés. Ilyenkor a savas gyomortartalom visszaáramlik a gyomorból, a garatot ingerli, torokfájást, köhögést, sőt akár orrmelléküreg-gyulladást is kiválthat, de hozzájárul az orrpolip kialakulásához és műtét utáni kiújulásához is. Ilyen esetben a köhögés megszűnéséhez a refluxot is kezelni kell.
Az éjszakai köhögést azért se bagatellizáljuk el, mert ez akár az asztma tünete is lehet. Ha emellett nehézlégzés és hangos, legtöbbször sípoló légzés is jelentkezik, mellkasi szorító érzéssel, akkor javasolt tüdőgyógyászt felkeresni. Az elhúzódó köhögés okainak kivizsgálása egyéb komoly betegségekre is fényt deríthet.
A háttérben állhat például krónikus hörghurut , COPD is, főleg dohányosok körében, amit azért kell mielőbb diagnosztizálni és kezelni, mert kezelés nélkül a tüdő funkciója folyamatosan romlik. A köhögés akut légúti fertőzés, pl. a tüdőgyulladás tünete is lehet, de akár tüdődaganatot is jelezhet.
A kivizsgálás első lépése a beszélgetés, melynek során az orvos minél több információt szerez a tünetekről, egyéb betegségekről, szedett gyógyszerekről. Ezután, az elmondottak függvényében különböző vizsgálatokra kerül sor. A köhögés okainak kivizsgálása során, a panaszok alapján, egyéntől függően készülhet allergiavizsgálat, mellkas CT, légzésfunkció és laborvizsgálatok.
Ha a tünetek vagy a vizsgálatok eredményei alapján indokolt, fül-orr-gégészeti vagy gasztroenterológiai vizsgálatra is sor kerülhet. Ezek eredményei alapján lehet megállapítani a diagnózist és a köhögés ellen szükséges kezelést.
Fontos!
Krónikus köhögés esetén a panaszok 8 hétnél hosszabb ideje fennállnak. Ilyen esetben mindenképp indokolt az orvosi kivizsgálás.
(Forrás: Tüdőközpont
www.tudokozpont.hu)