„Szemészeti szakrendelésünkön sajnos nem ritka eset, hogy a megfelelő higiéniai szabályok elmulasztása miatt kialakult szemgyulladást kell kezelnünk" – kezdi Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa. „A problémát általában a lencse túlhordása, nem megfelelő tisztítása, tárolása okozza, vagy éppen az, hogy nem a gyártó előírásai szerint használják, például olyan lencsében alszanak, ami ehhez nem rendelkezik megfelelő oxigén áteresztő paraméterekkel. A felelőtlen hozzáállás komoly szaruhártya-gyulladást, végzetes esetben vakságot is eredményezhet. A probléma minden korosztályban előfordul, de gyakoribb a fiatalok esetében. Sokan kezdenek úgy kontaktlencsézni, hogy internetről rendelnek próbalencsét és nem kérik ki szakemberek tanácsát a megfelelő használatról" – mutat rá Dr. Nagymihály Attila.
4 pontban szedtük össze, hogy milyen veszélyekkel járhat a helytelen kontaktlencse használat:
1. Nagyobb a kockázata a szemészeti problémák kialakulásának
A kontaktlencse viselése automatikusan növeli a szemfertőzések kockázatát. Ez részben azért van, mert gyakrabban érintjük meg a szemünket, mint azok, akik nem hordanak kontaktlencsét. Ha sérült a lencse, akkor megsértheti a szaruhártyát, megkönnyítve így a baktériumok bejutását. A szaruhártya fertőzés akár végleges látásromlást is okozhatnak.
2. Szárazabb lesz a szemünk
Amikor kontaktlencsét viselünk, valójában kevesebbet pislogunk, mint kellene. A pislogás a szem fizikai védelme miatt is fontos, és azért is, mert ez segít nedvesen tartani a szemfelszínt. A szemszárazság súlyosabb foka, a száraz szem szindróma is kialakulhat tartós és helytelen kontaktlencse használat mellett. Ez irritáló és fájdalmas lehet, vörös, viszkető szemeket okozhat, sőt szaruhártya hegesedést is előidézhet.
3. Csökkentheti a szaruhártya oxigénellátását
Ha túl hosszú ideig hordjuk a kontaktlencsét, elzárhatjuk a szem oxigén ellátását. Minél hosszabb ideig tartjuk a lencsét a szemünkben, annál kevesebb oxigént kap a látószervünk. Az oxigénhiány is segíti a fertőzések kialakulását.
4. Megereszkedhet a felső szemhéj
Tanulmányok kimutatták, hogy közvetlen kapcsolat van a lágy és kemény kontaktlencsék rendszeres használata, valamint a szemhéjak megereszkedése (ptózis) között. Kockázatot leginkább a kemény lencsék jelentenek.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom