November 4. - Új 1956-os online adatbázist tesz elérhetővé a Hadtörténeti Intézet és Múzeum

1956
Kádár a hatalmát az 1956-os szabadságharc ellenforradalommá minősítésével próbálta legitimálni
Vágólapra másolva!
Új 1956-os adatbázist tesz online elérhetővé a forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
Vágólapra másolva!

A kutatók és az érdeklődők számára egyaránt hasznos adatbázis született

Az MTI-hez eljuttatott közleményükben kiemelték: a "Katonahőseink emlékezete" projektben a "Magyar katona áldozatvállalása a nagy háborúban" után ez lesz a második,

bárki számára ingyenesen hozzáférhető adatbázis.

Az 56online.militaria.hu aloldal az 1956-os forradalom és szabadságharc során elhunyt katonák adatait is tartalmazza.

József körút, Práter utcától a Pál utca felé nézve, egy JSZ-3 harckocsi 122 mm-es ágyújának maradványával. Az 1956-os forradalom és szabadságharcnak a november negyedikén megindított szovjet fegyveres beavatkozás vetett véget Forrás: Fortepan/Nagy József

A felület emellett átfogó képet nyújt a korszak eseményeiről, kiemelkedő személyeiről, továbbá számos érdekességgel, digitális tartalommal nyújt segítséget diákok, tanárok, kutatók és a családtörténet iránt érdeklődők számára.

Kádár a hatalmát az 1956-os szabadságharc ellenforradalommá minősítésével próbálta legitimálni Forrás: Fortepan


A honlapon mindenki számára elérhetővé és digitálisan kutathatóvá válik a múzeum fotóarchívumának valamennyi 1956-hoz kötődő fénykép is.

Virtuális időutazást is lehetővé tesz az online felület

Az online katalógusban lehetőség van fellapozni a forradalomhoz kapcsolódó fotóalbumokat és részletesen lehet keresni az eseményfotók között is.
Mindemellett olyan fegyvereket, haditechnikai eszközöket is bemutatnak az online felületen, amelyre az október 22-én megnyílt "Magyarok - Fegyverek" című időszaki kiállításon helyhiány miatt nincs lehetőség.

A szovjet megszálló hadsereg tsiztejei Budapest utcáin, 1956 novemberében Forrás: Wikimedia Commons

Továbbá olyan tartalmak között is böngészhetnek az érdeklődők, amelyek elolvasása, meghallgatása, megtekintése hosszabb időt vehet igénybe, így tanulmányozása akár kényelmesebb is otthonról - jegyezték meg. Az "56 egykor és ma" fotóalbum valóságos körsétára, egyúttal "virtuális időutazásra" is elkalauzolja a felhasználókat: a napjaink Budapestjéről készített képeket párhuzamba állítva az 1956-os forradalom és szabadságharc fővárosi eseményeit bemutató archív fotók segítségével - olvasható a Hadtörténeti Intézet és Múzeum közleményében.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!