„A vadmacskák hosszútávú védelme és fennmaradása érdekében kulcsfontosságú, hogy megértsük, mi befolyásolja túlélésüket és melyek azok a fő veszélyforrások, amelyek elhullásukat okozzák. A folyamatok megértése érdekében az EUROWILDCAT projekt keretében hét európai országból 211 rádióadóval nyomon követett vadmacska adatait gyűjtöttük össze, és megvizsgáltuk, hogy az emberi és környezeti zavaró tényezők milyen mértékben hatnak az állatok túlélésére. Az elemzéshez szükséges magyar rádiótelemetriás adatokat a jogelőd Gödöllői Agrártudományi Egyetemen végzett kutatások szolgáltatták" – avat be az átfogó európai felmérés részleteibe Dr. Biró Zsolt, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének egyetemi docense.
Az eredmények azt mutatják, hogy a vadmacskák elhullása elsősorban emberi okokra vezethető vissza, a leggyakoribb veszélyeztető tényezők ugyanis az elütések (57 %) és az orvvadászat (22 %) voltak.
A kutatók azt is megállapították, hogy az elhullásokat elsősorban az úthálózat fejlődése és sűrűsödése növeli erőteljesen.
„Azt tapasztaltuk, hogy ha a vadmacskák mozgáskörzetén belül négyzetkilométerenként 1 kilométerrel nőtt a nagyforgalmú autópályák és főutak sűrűsége, akkor az ütközések okozta elhullás valószínűsége kilencszeresére nőtt.
A faj megőrzése érdekében tehát egy kritikus szint alatt kellene tartani az úthálózatot az érintett területeken, vagy ha ez nem lehetséges, akkor vadmacskabiztos kerítéseket és vadátjárókat kellene kiépíteni"
– tette hozzá a kutató.
A későbbi vizsgálatokban arra keresik majd a választ, hogy a nagy- és kisforgalmú utak hogyan befolyásolják a vadmacskák előfordulását, mozgási aktivitását és élőhely-használatát a különböző régiókban.