A Science Advances tudományos folyóiratban megjelent kutatás a perm végi kihalást vizsgálta, amely az elmúlt 500 millió év legsúlyosabb kihalási eseményének számít, hiszen a tengeri fajok több mint 90, a szárazföldi fajok 75 százaléka eltűnt.
Ha közelebbről megvizsgáljuk a geológiai feljegyzéseket a nagy kihalás idején, akkor azt tapasztaljuk, hogy a perm végi globális környezeti katasztrófának több oka is lehetett a tengeri és nem tengeri fajok között
– mondta Michael Rampino, a New York Egyetem Biológiai Tanszékének professzora, a tanulmány egyik szerzője a HeritageDaily online tudományos portálnak.
A tudósok évtizedek óta vizsgálják, hogy mi okozhatta ezt a globális ökológiai katasztrófát, és már sokan rámutattak a hatalmas lávaáradások terjedésére az úgynevezett szibériai trappbazalt területen, az oroszországi Szibéria tartomány vulkáni kőzeteinek nagy régiójában.
Ezek a kitörések ugyanis komoly környezeti terhelést okoztak, beleértve a vulkáni szén-dioxid-kibocsátás miatti súlyos globális felmelegedést és az óceánok vizeinek oxigénellátásának ezzel összefüggő csökkenését.
Ez utóbbi miatt fulladtak meg a tengeri élőlények.
A Science Advances munkacsoportja több mint két tucat kutatót egyesített, köztük a kínai Nanjing Egyetem és a Guangzhou Geokémiai Intézet tudósait, valamint a Smithsonian Intézet Nemzeti Természettudományi Múzeuma és a Montclair Állami Egyetem kutatóit. A szakemberek ezúttal más tényezőket is figyelembe vettek, amelyek valószínűsíthetően hozzájárulhattak a 250 millió évvel ezelőtt bekövetkező katasztrófához.
A dél-kínai régióban talált ásványok, nevezetesen réz és higany, kora egybeesett a perm végi tömeges kihalással a nem tengeri helyeken.
Ezeket a lerakódásokat az összetételük anomáliái jellemezték, valószínűleg a közeli vulkánkitörések kénben gazdag kibocsátása miatt.
A kitörések által termelt kénsav légköri aeroszolok gyors, több fokos globális lehűlést okozhattak, mielőtt a perm végi tömeges kihalás időszakában tapasztalható súlyos felmelegedés bekövetkezett volna
– magyarázta Rampino, hozzátéve, hogy ez is hozzájárulhatott a földtörténetben eddig ismert, legsúlyosabb kihaláshoz.
A csapat eredményei arra utalnak, hogy a szibériai vulkanikus kőzetrégió kitörései tehát nem az egyedüli okai a perm végi tömeges kihalásnak, és hogy ezeknek a környezeti hatásai létfontosságú szerepet játszhattak számos faj eltűnésében.