A LIDAR háromdimenziós, 3D digitális ábrázolást hoz létre a lézer visszatérési idejének különbségei és a változó lézer hullámhosszai révén. Számítógépes szoftverrel pedig eltávolíthatók az úgynevezett „akadályozó" rétegek, például az erdők és a mezőgazdasági növények, hogy felfedjék az alatta elrejtett táj körvonalait.
A Journal of Archaeological Science folyóiratban publikált új tanulmányban a tudósok a Chachabamba inka komplexumra összpontosítottak, amely
egy, a vízzel kapcsolatos szertartási központ, és amely számos, vízzel kapcsolatos szentélyt és fürdőt foglal magában.
A LIDAR adatait elemezve végül tizenkettő kisméretű, kör- és téglalap alaprajzon felállított építményt tártak fel a komplexum külterületén. A kutatók szerint ezekben lakhattak a Chachabambát „üzemeltető" egyének, bár az építmények kevésbé díszesek.
A jelek szerint főként nők vigyáztak a komplexumra, amint azt egy lengyel-perui csapat korábbi ásatásai során felfedezett tárgyak is sugallják
– mondta Dominika Sieczkowska, a Varsói Egyetem Andok Kutatóközpontjának munkatársa a HeritageDaily online tudományos portálnak.
A vizsgálat eredményei korábban ismeretlen csatornákat is feltártak, amelyek részben egy földalatti kőtömbökből álló rendszeren keresztül látták el Chachabambát vízzel a közeli Urubamba folyóból.