Hajlamosak vagyunk a kertészkedést emberi tevékenységnek tekinteni, ám az új kutatások szerint az állatok is egyre ügyesebbek benne. Bár lehet, hogy ez néha puszta véletlen. Minden ragadozó úgynevezett „ökoszisztéma-szolgáltatásokat" végez, mint például a tápanyag-ciklust, amikor más élőlényekre vadászik. A sarki rókák esetében azonban ez a hatás hangsúlyosabb.
A Nature tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint ezek a rókák olyan, tápanyagban szegény területeken élnek, mint például a sarkvidéki tundra, így amikor zsákmányukon keresztül újrahasznosítják a tápanyagokat, a hatás is sokkal erősebb. De ez még ennél is komplexebb.
A rókák több generáción keresztül újra és újra felhasználják az üregeiket, ezért némelyik több száz éves.
Ez azt jelenti, hogy a hatás több generáción keresztül erősödik fel; idővel a búvóhelyeik körüli föld egyre zöldebbé válik, ellentétben a körülöttük lévő kopár területtel.
A sarki rókák számára a kotorék egyfajta mentőövet jelent: használják azt a zsákmány elrejtésére, a fiatalok felnevelésére és a ragadozók, valamint a vad sarkvidéki hideg és szél előli menedékként.
A hatás nyomon követésére a kutatók műholdakat és nyomkövetőket használtak, hogy dokumentálni tudják a sarki rókák által, a környező környezetre gyakorolt zöldítő hatást. De mivel a GPS frissítések lassúak (a kutatók három naponta kaptak frissítést), és az állatok gyorsan mozognak, ezért a szakemberek egy merevszárnyú repülőgépet is használtak, hogy jobb képet kapjanak erről a „zöldítésről".
Tanulmányunk összefoglalva azt mutatja, hogy a sarki rókák helyi léptékben alakítják ki a sarkvidéki ökoszisztémákat
– írták a kutatók, amit a ZME Science online tudományos portál idéz. – A tápanyagdinamika helyi javításával a sarki rókák fontos szerepet játszhatnak az ökoszisztéma-szolgáltatások biztosításában a sarkvidéki tundra táján.
Így a rókák egyfajta mérnökként vagy kertészként viselkednek, és gondoskodnak arról, hogy a kotorékuk körüli terület zöld és buja legyen. Ahogy arra a tudósok rámutattak: ezek az állatok figyelemre méltó képességet mutatnak azzal kapcsolatban, hogy alakítani tudják az őket körülvevő környezetet.