A NASA tájékoztatása szerint napfogyatkozás részleges szakasza szombaton, december 4-én (EST 0700 GMT) 2 órakor kezdődött, és összesen kevesebb mint két percig tartott, míg kiteljesedett, majd 3:06-kor ért véget (0806 GMT).
Az űrügynökség élőben közvetítette a napfogyatkozás képét,
amelyet Theo Boris és Christian Lockwood tudósok, a JM Pasachoff Antarktiszi Expedíció kutatói láttak az antarktiszi Union Glacierben lévő megfigyelőpontjukról. Az antarktiszi teljes napfogyatkozás elképesztő fotói azóta ellepték a világhálót.
Ahogy arra a tudósok rámutattak, a napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, azaz újholdkor.
A teljes fogyatkozás látható volt a National Science Foundation Palmer állomásán, részben pedig a sokkal nagyobb McMurdo állomáson, írja a Space online portál.
De az antarktiszi nézők legnagyobb közönségét valószínűleg a császárpingvinek jelentették. Lehetetlen tehát megjósolni, hányan látták a teljes képet a napfogyatkozásról. Az Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálatának 2020-as becslése az antarktiszi populáció azt sugallja, hogy a régióban összesen akár 650 ezren élnek; vagyis körülbelül 650 madár jut minden McMurdo tudósra.
A szakemberek szerint a következő teljes napfogyatkozásra 2023. április 20-án kerül sor.