Ahogy arra a pécsi szakemberek a közleményben rámutattak: a mitokondrium károsodása az eredeti okoktól függetlenül beindíthat egy olyan halálos ciklust, amelynek során a folyamat a sejt elpusztulásához és a beteg halálához vezethet.
Mivel jelenleg nagyon kevés mitokondriális támadáspontú gyógyszerrel rendelkezünk, a molekuláris célpontok molekuláris biológia, genomika segítségével történő azonosítása után a szintetikus kémia nagyhatékonyságú eszközeinek felhasználásával új vegyületeket állítunk elő
– mondta Kollár László, a gyógyszerfejlesztési kutatás vezetője. – Az elért eredmények alapján esélyt látunk arra, hogy ezen új származékok, valamint természetes vegyületek széleskörű vizsgálatát követően gyógyszerfejlesztésre kerülhessen sor.
Hozzátette: hosszútávú céljuk a legígéretesebb származékok preklinikai és humán klinikai vizsgálata.
Az egyetem tájékoztatása szerint a szakemberek
új, biológiailag aktív vegyületek, új szintetikus (fémorganikus kémiai) eszközökkel történő előállítását és jellemzését végezték el,
valamint dinamikus sajátságaik feltárását, receptorokhoz történő kötődésüket vizsgálták.
Az új vegyületeket „in vitro" is vizsgáltuk
– magyarázta a projekt vezetője. – Sejtkultúrás vizsgálatokat folytattunk az oxidatív stressz mitokondrium károsító hatásainak kivédése céljából.
A tudósok emellett analízis alá vetették a vegyületek sejtkárosító hatását is normál és rákos sejteken a toxicitás, illetve az esetleges rákellenes terápiás potenciál megállapítására. A szakemberek szerint a kutatásoknak a jövőben jelentős társadalmi hatása is lehet majd, hiszen nagy mortalitású, ma gyakran gyógyíthatatlan betegégekre azonosítottak új célpontokat, és megkezdték új vegyület-családok kifejlesztését is.