Az Unetice kultúra a közép-európai bronzkor kezdetén alakult ki, nagyjából időszámításunk előtt 2300 és1800 között. A kultúrához köthető helyszíneket eddig Csehországban, Szlovákiában, Németországban és Lengyelországban azonosították a kutatók, ahol más népcsoportoktól élesen megkülönböztethető fémtárgyak kerültek elő.
A most felfedezett kincsek felfedezése után a gazda felvette a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal, akik ezután régészeti felmérést és ásatást végeztek a helyszínen.
A kutatók három jogart, három bronz tőrt, egy csatabárdot, egy vésőt és számos fémtárgyat találtak itt.
Érdemes hangsúlyozni a megtaláló példamutató hozzáállását, aki azonnal értesítette az illetékes hatóságokat, és nem folytatott további tevékenységeket a helyszínen, amelyek a régészeti és kulturális emlékeket károsíthatta volna
– mondta Norbert Burzyński, a Gorzów Wlkp-i Tartományi Műemlékvédelmi Hivatal munkatársa a HeritageDaily online tudományos portálnak.
A régészeti bizonyítékok azt sugallják, hogy az Unetice kultúra aktív és innovatív volt a fémipar területén, akik fegyvereket és dísztárgyakat is készítettek. A szakemberek szerint ezeket főként
magas rangú személyek használták státuszszimbólumként, nem pedig katonák felszerelése vagy széles körű otthoni felhasználás céljából.
Ez már a második kincs, amelyet a közelmúltban felfedeztek a régióban. A régészek 220 bronztárgyat találtak az év elején, amelyeket egy törött edénybe helyeztek, és amelyek valószínűleg az úgynevezett luzai kultúrából származnak.