A Kína északnyugati területének néhány nagyon távoli régiójában őshonos „varázsnyulat" Li Weidong természetvédő fedezte fel még 1983-ban. Neki sikerült képen is megörökítenie a megfoghatatlan és különös lényt. A faj az Ochotona iliensis tudományos nevet kapta, ám egyedszáma azóta majdnem 70 százalékkal csökkent, és kevesebb mint 1000 egyed maradt a vadonban.
Felfedeztem egy új fajt, aztán figyeltem, ahogyan veszélybe kerül
– mondta Li a Majesticanimal online portálnak. – Ha ez az állat kihal még az én életemben, akkor óriási bűntudatot fogok érezni.
Li látta, hogy ezekre a ritka pocoknyúlfélékre viszonylag kevés figyelem irányul, ezért úgy döntött, hogy a kezébe veszi az irányítást. Egy húszfős, önkéntesekből álló csapatot szervezett, hogy felkutassák az aranyos kis állatot, és hogy
megállapítsák a populációjának egyedszámát, ezzel is segítve a faj megőrzését.
Li megtakarításainak nagy részét a kutatás finanszírozására költötte, miközben a hatóságok érdeklődésének teljes hiányát tapasztalta.
Ez az apró faj bármikor kihalhat, hiszen jól látszik, hogy már nem élnek azokon a helyeken, ahol korábban még nagy számmal találkoztunk velük
– mutatott rá a férfi. – Majdnem hatvan éves vagyok, és hamarosan nem fogom tudni megmászni a Tien-san-hegységet.
Hozzátette: emiatt nagyon reméli, hogy akad majd egy szervezet és önkéntesek, ahol az emberek tanulmányozzák és megvédik majd a kihalás szélére sodródott „varázsnyulat".
Li elmondása szerint az aranyos lényeket legutóbb mintegy 4100 méter magasan látták a Tien-san-hegységben.